SME

Herné notebooky sú opäť obrovské, kvôli virtuálnej realite

Práve keď ich dizajn začal byť znesiteľný, prišla virtuálna realita a s ňou extrémne nároky na hrubý výkon.

(Zdroj: Razer)

LAS VEGAS, BRATISLAVA. Za posledné dva roky sa k hráčom konečne dostali herné notebooky, ktoré svojou váhou netrhali bežné batohy a na batériu dokázali fungovať viac, ako len jednu hodinu.

Stačí sa pozrieť na krásny Razer Blade, či dokonalý hybrid medzi pracovným herným notebookov v podobe Dell XPS 15. Krásny dizajn, kvalitné materiály a veľmi dobrý faktor mobility.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zbohom tenkým modelom

Tie najlepšie herné notebooky predstavené vo Vegas ale nie sú vôbec malé, tenké a ani ľahké. Výrobcovia výkonu obetovali úplne všetko, dokonca sa pri dizajne vrátili niekoľko rokov dozadu.

SkryťVypnúť reklamu

Stačí sa pozrieť na najnovší Acer Predator 21 X, extrémne výkonný herný notebook, za ktorý záujemca zaplatí astronomických 9 tisíc dolárov. Má v sebe moderný procesor, dve grafické karty a miesto až pre 64 gigabajtovú pamäť a štyri SSD disky.

Prehnutý displej a mechanická klávesnica je len čerešničkou na torte. Bohužiaľ, dizajn tohto monštra je presným opakom snahy výrobcov, ktorí za posledné roky pokúšali dodať herným notebookom aspoň trochu pekný vzhľad.

Acer jednoducho vytvoril škaredý notebook, na ktorý nemajú ani staré herné notebooky od MSI a Lenova. Zásadným spôsobom znížil ťažko budovanú latku dizajnu.

Rovnako extrémne pôsobí aj Project Valerie od spoločnosti Razer. Tá svoj nový prototyp notebooku vybavila rovno trojicou G-Sync displejov, čo je nepochybne nový rekord v tomto segmente.

SkryťVypnúť reklamu

Herné notebooky sa teda znova dostali do stavu, keď sa hrúbka pod štyri centimetre považuje za úspech, rovnako ako hmotnosť päť kíl. Len pre porovnanie, ZenBook 3 je hrubý len necelých 12 milimetrov pri hmotnosti 910 gramov.

Za všetko môže virtuálna realita

Keď už sa zdalo, že nám tie najlepšie herné notebooky konečne stačia na všetky hry, prišla virtuálna realita. Jej nároky sú obrovské, takže výrobcovia musia použiť ešte výkonnejší hardvér.

Pri počítačoch žiadny problém, doplní sa druhá grafická karta, pridá pár ventilátorov a nalepí sa nálepka VR Ready. Pri tenkých notebookoch bohužiaľ nie je miesto na zväčšenie chladenia, takže výrobcovia nemajú inú možnosť ako zväčšiť ich rozmery.

V opačnom prípade vám na stole skončí síce tenký, ale zároveň hlučný a horúci notebook. Stačí sa pozrieť na veľký MacBook Pro, ktorý má slušný hardvér, aj keď nie je notebookom stavaným na hry.

SkryťVypnúť reklamu

Pri spustení náročnejšej hry síce nezaváha a plynule ju rozbehne, ale behom pár minút je jeho telo nepríjemne horúce a chladenie budete počuť aj pri nasadených slúchadlách. A teraz si predstavte, čo sa deje vo vnútri notebooku osadeného dvojicou grafických čipov GeForce GTX 1080.

Tie najzaujímavejšie herné notebooky predstavené na CES sú bez pochyby výkonné a aj poriadne drahé. Otázne je, či dokážu zaujať dostatočný počet záujemcov, aby sa ich vývoj a výroba firmám vyplatili.

Lebo teraz sú síce dobrou ukážkou technologických možností, no zároveň spôsobujú zimomriavky každému, kto má aspoň malý cit pre detail a za svoj notebook sa na verejnosti nechce hanbiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu