BRATISLAVA. K najobľúbenejším novoročným predsavzatiam patrí aj odhodlanie prestať piť alkohol či fajčiť. Problémom je, že človek na záväzky často zabudne.
Práve pitie nadmerného množstva alkoholu a fajčenie cigariet môžu mať zlý vplyv na pamäť. Ak užívate obe návykové látky, pamäť sa zhorší ešte viac.
Už predošlé výskumy naznačili prepojenie nadmerného pitie alkoholu (viac ako 14 jednotiek za týždeň alebo viac ako šesť jednotiek pre ženy a osem jednotiek pre mužov na jedno posedenie) a fajčenia s viacerými zdravotnými a pamäťovými problémami.
Horšia pamäť
Alkohol a cigarety negatívne vplývajú na prospektívnu pamäť. Prospektívna pamäť sa zaoberá plánovaním a spomínaním si na budúce aktivity – napríklad stretnúť sa na určitom mieste a v určitý čas s priateľmi alebo nezabudnúť užiť lieky.
Nadbytok alkoholu môže prospektívnu pamäť poškodiť. V jednej štúdii nechali účastníkov robiť špecifické úlohy, napríklad podať výskumníkom knihu po podnete z okolitého prostredia alebo zavolať do servisu v konkrétnom čase.
Ľudia, ktorí pili viac alkoholu, si spomenuli na menej úloh. Podobný vzorec existuje aj pri fajčiaroch. Pravidelní fajčiari si spomenú na menej pamäťových činností v porovnaní s nefajčiarmi.
Ak sa príliš veľa alkoholu spojí s fajčením, účinky na pamäť sú ešte intenzívnejšie. Fajčenie napríklad zhoršuje pamäť tým, ktorí veľa pijú. Ľudia, ktorí aj pijú aj fajčia majú viac problémov s pamäťou, horšiu schopnosť myslieť rýchlo a efektívne a viac ťažkostí pri riešení problémov.
Fajčiari závislí na alkohole navyše trpia väčšími poškodeniami mozgu. Ubúda im napríklad viac hmoty v prednej časti mozgu, ktorá je dôležitá pre pamäť.
Testovanie užívateľov viacerých drog
Mladí ľudia zvyknúť piť a fajčiť súčasne, preto sme sa rozhodli skúmať efekt týchto dvoch látok na prospektívnu pamäť.
Účastníci pochádzali zo štyroch skupín: alkoholici, ktorí nefajčia; fajčiari, ktorí nepijú nadmerne; ľudia, ktorí nadmerne pijú aj fajčia (polydrogová skupina); a skupina nefajčiarov, ktorí pijú len málo.
Testovali sme schopnosť účastníkov spomenúť si na šesť činností. Pri troch z nich mali činnosť vykonať v určenom čase (napríklad: „O sedem minút vymeňte pero, ktoré používate“). Pri troch zvyšných činnostiach mali reagovať na podnet (napríklad: „Ak natrafíte na kvízovú otázku o seriály Eastenders, dajte mi túto knihu“).
Účastníci si mali úlohy pamätať pri riešení sérií hlavolamov.
Analýza našich výsledkov ukázala, že polydrogová skupina mala väčšie obmedzenie ako nadmerní alkoholici a fajčiari dohromady. Naznačuje to, že pri užívaní oboch látok sa deje niečo, čo nepriaznivo vplýva na pamäť.
Naša štúdia ako prvá ukazuje tieto účinky na prospektívnu pamäť. Zistenie je dôležité, pretože zvýrazňuje, že kombinácia nadmerného pitia alkoholu a fajčenia môže prospektívnej pamäti škodiť.
Dúfame, že zistenia pomôžu lepšie porozumieť nebezpečenstvám nadmerného pitia a fajčenia aj nad rámec zdravotných problémov, na ktoré sa bežne zvykne upozorňovať.
Tento text pôvodne vyšiel na webe The Conversation, originál si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz.
DOI: 10.1111/j.1530-0277.2006.00034.x
DOI: 10.1016/j.drugalcdep.2011.11.014
DOI: 10.1016/j.drugalcdep.2010.06.012
DOI: 10.1111/j.1530-0277.2006.00034.x
DOI: 10.1111/j.1369-1600.2011.00407.x
Autor: Anna-Marie Marshall, Colin Hamilton, Tom Heffernan/The Conversation