Všetky živé organizmy sa počas svojho života dynamicky menia. Reagujú na okolité životné prostredie, ako aj na kontakty medzi sebou.
Život sa prostrediu nielen prispôsobuje, no dokáže si ho do určitej miery tiež prispôsobiť svojim potrebám. Hlavná motivácia sa zakladá na potrebe zabezpečiť si dostatok zdrojov nielen pre seba, ale aj pre svojich potomkov.
Nekonečný cyklus?
Pre rastliny predstavujú hlavné zdroje voda a oxid uhličitý, ktoré získavajú z atmosféry, no potrebujú aj živiny z pôdy. Bylinožravce využívajú nahromadené živiny v rastlinách a samy sú zasa vynikajúcim zdrojom obživy pre mäsožravce.
Odumreté telá všetkých živých organizmov poslúžia ako zdroj potravy pre mikroorganizmy, ktoré vracajú všetky živiny späť do životného prostredia v nekonečnom cykle života a smrti.
Náš druh sa zatiaľ ako jediný dokázal z tohto prirodzeného chodu udalostí vymaniť. Vďaka svojmu veľkému mozgu – alebo skôr vďaka svojej nemalej inteligencii a tvorivosti – dotiahol schopnosť prispôsobovať prirodzené prostredie svojim vlastným potrebám takmer k dokonalosti.
Prakticky každý objav, počnúc primitívnym pästným klinom cez poľnohospodárstvo a výstavbu katedrál až k detailnému prieskumu Mesiaca či Marsu, slúži človeku na naplňovanie jeho potrieb.
Môžeme uvažovať nad tým, koľko zo súčasných výdobytkov civilizácie slúži na prežitie človeka a koľko iba na zábavu. Jedna vec je však nespochybniteľná: každá aktivita človeka, každý predmet, ktorý vyrobíme, zanechá na životnom prostredí výraznú stopu.