SME

Rok 2016 v technológiách: Novú revolúciu prinesie umelá inteligencia

Vybrať niekoľko najzásadnejších technologických udalostí je vždy náročné, rok 2016 priniesol viaceré menšie i veľké prelomy.

ILUSTRAČNÉ FOTO. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umelá inteligencia

Ak hľadáte budúcu technologickú revolúciu, revolúciu, ktorá radikálne zmení svet, bude to táto: príchod umelej inteligencie.

Kým roky sme počúvali o nástupe virtuálnej reality (vďaka roku 2016 ju už môžeme brať vážne) alebo o kvantových počítačoch (zásadný posun stále v nedohľadne), aktuálny rok bol predovšetkým rokom prvých krokov umelej inteligencie a umelých neurónových sietí.

Nie preto, že samostatne sa učiacemu stroju sa tento rok podarilo prakticky vymazať najlepšieho ľudského hráča v hre Go, ani nie preto, že takéto stroje si dokázali vymyslieť vlastný šifrovaný jazyk, aby ukryli pred špehom svoju komunikáciu, ale preto, že veľkí a zásadní hráči v technologickom svete odštartovali zúrivé preteky s cieľom vytvoriť čo najlepšiu umelú inteligenciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Poslednú hru zápasu Go vyhrala umelá inteligencia Čítajte 

Je zrejme predčasné hovoriť o roku 2016 ako o roku technologickej singularity, no až raz budú dejiny rozprávať o „bohu zo stroja", jeho prvé nadýchnutie môžu pokojne pripísať aktuálnemu roku.

Internet vecí je konečne užitočný – pre kyberteroristov

Východné pobrežie Spojených štátov sa 21. októbra zobudilo do zvláštneho dňa. Nefungovalo mnoho webových stránok a tie, ktoré náhodou išli, fungovali pomaly a zle. Internet bol pre milióny Američanov prakticky nepoužiteľný. Ľudia zostali odrezaní od zábavy, ale aj od webov, ktoré potrebovali na prácu či v kritických situáciách.

Za výpadkom stál organizovaný útok neznámej skupiny. Hackeri prebrali kontrolu nad obrovskou sieťou zle zabezpečených hlúpych internetových zariadení, aby cez ne zosilnili útok na servre poskytovateľov internetového pripojenia. Zariadenia ako webové kamery, termostaty pripojené na internet či zle zabezpečené internetové routre začali zrazu bombardovať internetovú infraštruktúru nezmyselnými požiadavkami a zahltili tok dát.

Útok bol dôkazom, že takzvaný internet vecí je skutočným fenoménom. Zároveň sa ukázalo, že jeho najlepšie praktické využitie môže byť pre štátnych hackerov na lacné zosilnenie svojich útočných kapacít. Inak povedané, ukázalo sa, že nová prístavba internetu je deravá a plná termitov. Treba ju opraviť, a to za pomerne veľa peňazí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Netflix a Amazon

Internetová služba Netflix, ktorá za mesačný poplatok ponúka neobmedzené sledovanie vybraných filmov a seriálov cez web, sa začiatkom roka rozšírila do 130 nových krajín vrátane Slovenska.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4SWM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu