SME

Číňania sa na odvrátenú stranu Mesiaca pozrú ako prví

Program podporovaný armádou dosahuje pokrok v pomerne krátkom čase.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

PEKING. Čína chce urýchliť rozvoj svojho vesmírneho programu, vyplýva zo strategického dokumentu, ktorý v utorok zverejnila vláda v Pekingu.

Podľa neho sa plánuje stať prvou krajinou, ktorej sonda pristane na odvrátenej strane Mesiaca, a to okolo roku 2018, pričom prvú sondu na Mars mieni vyslať do roku 2020.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vesmírny sen

"Skúmať nekonečný kozmos, rozvíjať vesmírne odvetvie a vybudovať z Číny vesmírnu veľmoc je sen, ktorý vytrvale sledujeme," píše sa v tzv. bielej knihe stanovujúcej čínsku vesmírnu stratégiu na najbližších päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Vesmírny program Číny musí podľa dokumentu prispieť k ochrane národnej bezpečnosti, avšak Peking je oddaný mierovému využívaniu kozmického priestoru a je proti pretekom v zbrojení vo vesmíre.

Dokument poukazuje na rastúce ambície čínskeho vesmírneho programu, ktorý už rýchlo postupuje. A hoci to priamo nespomína, zámerom Číny je napokon symbolické pristátie astronauta na Mesiaci, pripomína agentúra AP.

Rýchle pokroky

Hoci Rusko a USA majú väčšie skúsenosti s vesmírnymi letmi s posádkou, čínsky program podporovaný armádou dosahuje neustály pokrok v pomerne krátkom čase.

Čína uskutočnila svoju prvú vesmírnu misiu s posádkou v roku 2003 a odvtedy realizovala výstup do otvoreného kozmu i pristátie vozidla na Mesiaci v roku 2013. Išlo o prvé "mäkké" pristátie čohokoľvek ľuďmi vyrobeného na tomto vesmírnom telese od 70. rokov minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri tohto roka sa dvaja astronauti vrátili z mesačného pobytu na čínskej experimentálnej vesmírnej stanici Tchien-kung 2, ktorý bol šiestou a dosiaľ najdlhšou čínskou misiou s posádkou. Plne funkčná čínska vesmírna stanica so stálou posádkou by mala vstúpiť do prevádzky o šesť rokov a fungovať najmenej jedno desaťročie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu