EDINBURGH, BRATISLAVA. Ak ste boli v mladosti v letnom tábore alebo v škole prírode, možno si ešte spomeniete na hru telefón.
Hráči sedia v kruhu, jeden z nich si vymyslí vetu a pošepká ju susedovi, sused ju zasa pošepká svojmu susedovi až kým posledný hráč nahlas povie vetu, ktorú počul. Väčšinou sa z pôvodnej vety stane zábavná skomolenina pôvodnej vety.
Vedci z Edinburghskej univerzity použili pri jednom zo svojich výskumov obrátenú verziu tejto hry. Slová nahradili bubnami a z pôvodného chaosu získali dôkazy o všeobecných vlastnostiach, ktoré majú všetky druhy hudby.
Štúdiou zo žurnálu Nature Human Behaviour zároveň naznačili, že ľudia majú prirodzenú schopnosť rozlúštiť a vytvárať hudbu.

Rytmické univerzálie
Základy novej štúdie položil minuloročný výskum, ktorý analyzoval stovky hudobných nahrávok z celého sveta. Vedci zistili, že väčšina piesní zdieľa 18 spoločných vlastnosti a šesť z nich sa týka rytmu.
Medzi tieto takzvané rytmické univerzálie patrí napríklad pravidelný rytmus, tendencia vytvárať dvoj (pochod) a trojtaktové (valčík) rytmy, obmedzený počet rytmov v jednej piesni a využívanie týchto rytmov na vytváranie motívov a riffov.