BRATISLAVA. Uvoľní sa panva, zväčšia sa chodidlá, narastie brucho a zmení sa usporiadanie niektorých orgánov. Fyzické zmeny tela ženy sú pri tehotenstve najviditeľnejšie. Budúcej matke sa tiež výrazne zvýši hladina niektorých hormónov.
Vedci teraz po prvý krát dokázali, že v rámci prípravy na potomstvo sa okrem tela zmení aj fungovanie a organizácia ženskej mysle. Nová štúdia Barcelonskej univerzity zo žurnálu Nature Neuroscience priniesla prvé dôkazy, že tehotenstvo ovplyvní programovanie ženského mozgu dlhodobo.

Pomáha porozumeniu
Vedci skúmali snímky magnetickej rezonancie mozgu 25 prvorodičiek pred a po pôrode. Porovnali ich s 19 snímkami mužských partnerov a s kontrolnou skupinou dvadsiatich žien a 17 mužov, ktorí ešte nikdy nemali dieťa.
Všimli si, že po pôrode sa objem sivej mozgovej kôry matiek v niektorých oblastiach zmenšil. Sivá mozgová kôra sa skladá prevažne z neizolovaných neurónov, ktoré spracovávajú informácie.
Zmenšenie objemu sivej hmoty pozorovali v oblastiach mozgu, ku ktorým sa viaže spoločenské poznanie a pomáhajú chápať myšlienky, emócie, túžby a motivácie iných ľudí.