MENLO PARK, BRATISLAVA. Aby múdre domácnosti pochopili čo od nich chceme, bude umelá inteligencia musieť prejsť výraznými technologickými pokrokmi. Tvrdí to šéf Facebooku Mark Zuckerberg, ktorý na svojom blogu popísal zákulisné informácie o jeho voľnočasovom projekte Jarvis.
Osobný asistent Jarvis , za ktorým stoja technológie a umelá inteligencia firmy Facebook sa stal v tomto roku jeho vývojárskym koníčkom. Projekt, ktorý zhltol 150 hodín programátorského času pomohol odhaliť súčasné obmedzenia.
Cieľom je sledovať dianie v domácnosti, odhaliť pravidlá jej koloritu a naučiť sa reagovať na dopyty spôsobom, ktorý prinesie najväčší osoh. Jarvis nie je James, ktorý má rozvíjať hlúpu rozpravu svojho pána pre pobavenie verejnosti. Má sa naučiť pochopiť členov domácnosti, aby splnil ich povely.
Na to však podľa magazínu Wired hlasové ovládanie nestačí. Zuckerberg rýchlo rezignoval na nemotorné, neosobné a umelé povely. Oveľa šikovnejšie bolo naťukať povely do mobilu, kde umelá reč povelov natoľko neprekáža ľudskému vedomiu.
Zuckerberg narazil aj na bariéry zo strany spotrebičov a výbavy domácnosti. Kuriózne sú jeho hry s hriankovačom. Musel siahnuť po technológii z 50-tych rokov, ktorá ešte nebola vybavená bezpečnostnými prvkami. Hardvér musí byť na čosi podobné pripravený - domácnosť sa neskladá iba z termostatu a robotického vysávača.