BERLÍN, BRATISLAVA. Nie je to nič, čo by ste nezažili v prírode na opekačke. Odtrhnete si veľký lopúch a sediac na mäkkom machu, použijete ho ako improvizovanú tácku, tanier či podložku na jedenie.
Nemecká firma Leaf Republic prenáša túto taktiku i do fastfoodov, reštaurácií a domácností. Z listov vyrába taniere, ktoré majú podobné vlastnosti ako plastové riady na jednorazové použitie.
Listy dovážajú z Indie, kde ich ľudia zberajú z popínavých rastlín. Tie ručne zošívajú niťou na plochý polotovar, ktorý je pripravený na ďalšie spracovanie. V Nemecku ich vo fabrike vrstvia, aby ich v lise za pôsobenia teploty a tlaku premenili na hygienicky bezpečnú nádobu.
Takýto tanier stojí podľa magazínu Mashable približne 50 centov a dopyt vysoko prekračuje výrobné možnosti malej fabriky. V ponuke je niekoľko variantov - od obyčajných tanierov z listov, cez vrstvené misky s papierovou membránou vo vnútri, až po zostavy pre roznos jedál, ku ktorým patrí aj priehľadný kryt z bioplastu.
Listový riad sa pri kontakte s vodou a mikroorganizmami rozloží v komposte alebo na skládke v priebehu štyroch týždňov. Ústrojné látky sa tak vrátia späť do obehu, kde poslúžia ako potrava pre živé organizmy, či stavebné látky pre rastliny.
Hoci sa celý projekt spolieha na prírodnú surovinu dovážanú z druhého konca sveta, je to výzva pre farmárov, ktorí by mohli v budúcnosti pestovať nové druhy plodín.