WASHINGTON, BRATISLAVA. Ak chce špión uspieť vo svojej práci, musí mať jednu dôležitú vec: mapu. V dnešnej dobe sa spoliehajú na satelitné zábery, kedysi však mapy pre tajné služby vlastnoručne kreslili kartografi a geografi. Dostupné informácie prekresľovali na veľké priesvitné dosky, ktoré sa potom prikladali na podkladovú mapu.
Americká tajná služba CIA zverejnila k 75. výročiu svojho kartografického centra mapy, podľa ktorých agenti plánovali svoje tajné misie počas druhej svetovej vojny, či vojny v Iraku.
Tvorbu máp v jednotlivých dekádach ovplyvňovali dôležité svetové udalosti. V 40. rokoch to bola druhá svetová vojna a rozmach komunizmu. Neskôr to bola napríklad studená vojna, kórejská vojna, kubánska kríza, vojna vo Vietname, iránsko-iracká vojna.
V 90. rokoch sa výroba máp zameriavala najmä na humanitárne krízy v Afrike a strednej Amerike a na vojnu v Perzskom zálive. Od roku 2000 to boli prírodné katastrofy a pandémie, terorizmus (hlavne po útokoch na dvojičky v roku 2001), invázia Ruska na Kryme a rozmach Islamského štátu.
Všetkých 130 máp si môžete pozrieť na účte CIA na Flickr.com. Ak vás zaujíma, ako sa tvorba máp vyvíjala, môžete si o konkrétnych postupoch prečítať na stránkach CIA.
Popis pri 11. a 14. fotke sme dodatočne opravili. Za chyby sa ospravedlňujeme.