VARŠAVA, BRATISLAVA. Ak treba opeliť kvety, najpovolanejšími pomocníkmi sú včely. Bez ohľadu na to, či ide o medonosné rodiny zo včelárskych úľov, alebo divoké spoločenstvá a samotárky. Keby včely vymreli, bola by to pre našu zem katastrofa.
Akademici z Varšavskej technologickej univerzity preto pracujú na netradičnom projekte, ktorý by úlohu včiel v prírode pomohol zastúpiť. Vyvíjajú robotov, ktorí dokážu opeľovať kvety hospodárskych rastlín.
Doposiaľ sa sústreďovali na kolesovú techniku, ktorá pracuje v riadkovej výsadbe. Robot B-Droid predviedol, že dokáže pomôcť s opeľovaním jahodových a cesnakových porastov. Autonómny systém pri prechádzaní riadkami vyhľadáva kvety, z ktorých odoberá vzorky peľu, aby ich šetrne preniesol do ďalších kvetov v poraste.
Teraz však akademici podľa magazínu Digital Trends začínajú pracovať na letke dronov, ktoré by robili rovnakú službu vo voľných porastoch - bylinách i ovocných drevinách.
Pozemný kamerový systém vyhľadáva kvety, aby pomocou počítača zostavil letový plán pre letku dronov. Tie sa podľa súradníc presúvajú od kvetu ku kvetu, aby prenášali peľ z jedného miesta na druhé. Hoci pri tomto procese nezbierajú nektár pre ďalší úžitok, môžu prispieť k zvýšeniu úrody.
Poľnohospodári dlhodobo upozorňujú na meniacu sa krajinu a problém s opeľovaním riešia svojským spôsobom. Prinášajú na svoje farmy úle, čmelníky a spoločenstvá hmyzu, aby udržali úrodu na čo najvyššej úrovni. Celkovo sa používa niekoľko desiatok druhov hmyzu, ktoré sa v tejto úlohe vzájomne dopĺňajú.