BRATISLAVA. Môžete počúvať tú najveselšiu či najromantickejšiu pesničku na svete. No ak ju prehrávate vo formáte MP3, môžete ju vnímať aj ako smutnú či desivú.
Ukazuje to nová štúdia, ktorá naznačuje, že kompresia v hudbe zvýrazňuje najmä negatívne emócie. Výsledky uverejnila americká spoločnosť Audio Engineering Society.
Autori analyzovali komprimované a nekomprimované hudobné ukážky v rôznej miere kompresie, a následne ich hodnotili v desiatich emocionálnych kategóriách.
Ukázalo sa, že kompresia MP3 v hudbe posilnila negatívne emócie - tajomnosť, hanblivosť, strašidelnosť alebo smútok. Naopak, oslabila pozitívne emócie ako šťastie, hrdinskosť, romantickosť, komediálnosť a pokoj.
„Emócie v komprimovanej hudbe ľudia vnímajú inak vďaka artefaktom, ktoré znejú podobne ako vrčanie. Do hudby ich pridáva každá komprimácia na formát MP3,“ píšu autori v abstrakte svojej štúdie.
Analýza tiež ukázala, že MP3 kompresia nemala v hudbe žiaden vplyv na hnev. Audioinžinieri skúmali aj vplyv kompresie na hudbu jednotlivých nástrojov: najviac ovplyvnila zvuky trúbky a najmenej zvuky lesného rohu.
Ak si teda chcete vypočuť hudbu bez skreslenia emócií, musíte siahnuť po takzvaných bezstratových formátoch. Tie zachytávajú reálne zvukové vlny bez ďalšieho spracovania - sú nimi napríklad PCM, WAV alebo AIFF.