MELVILLE, BRATISLAVA. Fotoaparáty a kamery doposiaľ nepoužívajú bezpečnostné heslá, ani šifrovanie dát uložených na kartách. Filmári a fotografi preto v otvorenom liste žiadajú popredných výrobcov fotografickej techniky, aby pri svojom vývoji prihliadli na tento nedostatok.
Nikon, Sony, Canon, Olympus a Fuji sa nečakane ocitli pred výzvou, ktorej budú musieť prispôsobiť svoje čipové technológie.
Profesionáli argumentujú tým, že potrebujú chrániť svoju prácu, pretože sú v rôznych kútoch sveta čoraz častejšie konfrontovaní políciou a úradmi, ktoré ich techniku pri cestovaní prezerajú. Chcú preto technologickú ochranu, ktorá by obsah uzamkla.
Signatári si podľa nadácie Freedom of the Press uvedomujú, že nový prístup žiada novátorské čipy a výkon, ktorý neobmedzí rýchlosť snímania či odozvu zariadení. Chcú, aby sa firmy zaviazali verejným prísľubom, že problém vo vyvíjaných produktoch vyriešia.
Šifrovanie je dnes súčasťou každého mobilu a na nejednom z nich je od výroby aktivované. Šifrovanie ponúkajú operačné systémy, na trhu sú dokonca i externé úložiská vybavené potrebnou technológiou. Chýba však štandard, ktorý by fungoval vo fotoaparátoch a kamerách, prípadne na záznamových médiách samotných.
Profesionáli sú za to, aby sa nové možnosti objavili aspoň v prémiových modeloch, ktoré sú pre profesionálne použitie určené. Nechcú meniť celý digitálny svet.
Profesionálne modely už dnes používajú narozdiel od spotrebiteľských modelov niektoré prvky navyše. Príkladom je ochrana fotografií digitálnym podpisom, ktorý odhalí akékoľvek úpravy fotografií v počítači. To je praktické nielen pri dokumentovaní poistných udalostí a zločinov, ale i v spravodajstve.