MOSKVA, BRATISLAVA. Jednotné formátovanie a písma dokumentov sú praktické pri výmene písomností medzi úradmi. Dáta možno pohodlne analyzovať, digitalizovať a spracúvať aj v ich papierovej podobe.
Ruské ministerstvo obrany a silové zložky však pri snahe zbaviť sa závislosti na zahraničnom softvéri narazili na nečakaný problém. Keď dosiaľ používaný Windows nahradili novým systémom na báze Linuxu, zistili, že nemôžu nakúpiť práva na fonty Arial, Times New Roman či Verdana.
Písma, ktoré sú štandardnou súčasťou operačného systému Windows, im firma stojaca za ich vývojom odmietla podľa denníka Kommersant kvôli embargu licencovať.
Vývojárska firma RusBITech tak musela pre vládne aplikácie navrhnúť nové fonty, ktoré sa podobajú na predchádzajúci štandard. Times New Roman je pritom predpísané písmo pre väčšinu vládnych dokumentov.
Rez písma Times New Roman vznikol už v roku 1931 pre potreby tlačiarov a je štandardom pre akademickú tlač. Pre svoju výbornú čitateľnosť je obľúbený aj v úradných dokumentoch.
Najznámejším písmom je však Arial, ktoré Microsoft roky uprednostňoval vo svojich aplikáciách a jeho názov sa vďaka predvoleniu dostal do povedomia počítačových používateľov. Pre technologické firmy je však typické, že sa držia svojich písiem, ktoré sú súčasťou ich grafického prejavu.
Svoje vlastné písmo používa BBC, Google, Facebook, ale aj denník SME v tlačenom i online vydaní.