SME

Rekordná krádež: Z Yahoo ukradli informácie o miliarde používateľov

Spoločnosť oznámila podobný útok už v septembri. Vtedy išlo asi o pol milióna účtov.

Yahoo oznámilo únik informácií z viac ako miliardy účtov.Yahoo oznámilo únik informácií z viac ako miliardy účtov. (Zdroj: TASR/AP)

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.

SUNNYVALE, BRATISLAVA. Miliarda používateľov mesačne kontroluje svoju poštu na serveroch firmy Yahoo. Presne toľko digitálnych identít podľa najnovších informácií ukradli hackeri firme v roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o najväčšiu známu krádež dát v histórii.

Hackeri získali z databáz e-mailové adresy, používateľské mená, telefónne čísla, dátumy narodenia a heslá patriace k účtom. V bezpečí podľa doterajších informácií zostali iba platobné informácie a čísla kreditných kariet.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Sociálnym sieťam kradnú citlivé dáta. Šesť najväčších únikov Čítajte 

Yahoo nič netuší

Útočníkom sa podarilo úpravou cookies získať v systéme dostatočné privilégiá na to, aby potrebné dáta zozbierali. Ukazuje sa to v prevádzkových záznamoch, do ktorých nahliadli vyšetrovatelia. Na problém prišli analytici pri bezpečnostnom audite, Yahoo podľa svojich vyjadrení o probléme netušilo.

Tento únik podľa BBC nijako nesúvisí s ďalšou krádežou 500 miliónov identít z roku 2014, ktorá je predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Yahoo s informáciami na verejnosť neprišlo, o incidente informovalo až v septembri tohto roka.

Všetky zákulisné informácie sa dostávajú na verejnosť v čase, keď chce firmu do svojho portfólia prebrať Verizon. Kým kapitálový trh sleduje rozbehnutú obchodnú transakciu a hodnotí pokles hodnoty firmy, bezpečností analytici kritizujú Yahoo pre slabé zabezpečenie a nedostatočnú komunikáciu s používateľmi.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Yahoo potvrdilo najväčší únik dát v histórii. Skontrolujte si heslo Čítajte 

Základy bezpečnosti

O mnohých únikoch dát sa verejnosť dozvedeli iba preto, že hackeri začali predávať ukradnuté dáta, zverejnili ich alebo informovali médiá o tom, že technologické firmy zverené dáta neochránili. Prieniky, za ktorými stoja vládne agentúry a záujmové skupiny pracujúce v utajení a úzadí nemusia byť však dodnes známe - ani používateľom samotným a možno ani firmám, ktoré sa stali cieľom útokov.

Používatelia by preto mali byť obozretní a dbať na dodržiavanie základných pravidiel bezpečnosti. Ak dáta nie sú chránené u internetových gigantov s nepriestrelnou bezpečnosťou, nemožno očakávať že v menších firmách, e-shopoch či u prevádzkovateľov internetových služieb tomu bude inak.

V priebehu rokov sa zmenila aj rétorika médií. Kým ešte pred desiatkou rokov z krádeží vinili hackerov, dnes konštatujú pochybenia technologických firiem.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Bezpečný mail neexistuje, ale pomôžeme vám chrániť sa (tipy a triky) Čítajte 
Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


29
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 46
SkryťZatvoriť reklamu