BRATISLAVA. Minulý rok získali Nobelovu cenu za fyziku Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald. Švédski kráľovskí akademici ich ocenili za objav oscilácií neutrín, ktoré ukazujú, že neutrína majú hmotnosť.
Nová štúdia však teraz naznačuje, že Kráľovská akadémia sa zmýlila. V skutočnosti sa totiž pri McDonaldovej práci odvoláva na čosi, čo on a jeho tím neurobili. Aj keď Nobelovu cenu si určite zaslúžil.
„Je bez debaty, že ten experiment si zaslúžil ocenenie Nobelovou cenou," zdôrazňuje pre magazín Science Alexei Smirnov, autor nových tvrdení. „Akurát je otázkou, čo vlastne naozaj ukázal."

Čudné častice
V roku 2015 odborníci ocenili exotický fenomén z mikrosveta, ktorý sa týka zvláštnych častíc - neutrín.
Dnes vieme, že patria do troch generácií - elektrónové, tau a miónové neutrína a ich antičastice -, ťažko sa pozorujú a majú zvláštnu vlastnosť: tendenciu meniť svoju podobu. Práve táto tendencia, takzvaná oscilácia však zároveň dokazuje, že neutrína majú hmotnosť.
Keby totiž hmotnosť nemali a pohybovali sa (vo vákuu) rýchlosťou svetla, podľa einsteinovskej relativity by sa pre ne čas prakticky zastavil a vôbec by nemohli oscilovať.
Práve Kadžitov a McDonaldov výskum mali dokázať, že táto oscilácia jestvuje. Zdá sa však, že McDonaldov výskum v skutočnosti ukazoval čosi iné.