SME

Muži prežívajú vírusové nákazy horšie ako ženy. Môže za to evolúcia

Ženy sú pre niektoré vírusy výhodnejšími hostiteľkami. Sú k nim preto miernejšie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)

LONDÝN, BRATISLAVA. Určite ste už počuli o smrteľnej chorobe mužov na osem písmen. Kašlíček. Na tomto vtipe bude aj niečo pravdy, muži totiž naozaj niektoré choroby prežívajú horšie ako ženy.

Ak sa nakazia tuberkulózou, majú 1,5-krát väčšiu šancu, že zomrú, ako keď sa ňou nakazí žena. Ak sa nakazia ľudským papillomavírusom, majú až päťkrát väčšiu šancu, že sa im vyvinie rakovina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doteraz si vedci mysleli, že za rôzne prežívanie chorôb môže imunita oboch pohlaví. Nový výskum však naznačuje, že vírusy sa vyvinuli tak, aby ženskému organizmu škodili menej ako mužskému. Ženy sú pre vírus z evolučného hľadiska výhodnejším hostiteľom.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky uverejnili v žurnále Nature Communications.

Ženy sú lepší hostitelia

Keď sa vírus dostane do ľudského tela, jeho cieľom nie je, aby človek ochorel. Je to len vedľajší účinok, ktorému sa jednoducho nemôže vyhnúť. Skutočným cieľom vírusu je nájsť si správneho hostiteľa a rýchlo sa v ňom rozmnožiť. Ak hostiteľ ochorie a umrie, pre vírus je to vlastne prehra. Nemôže sa totiž šíriť ďalej.

Pre vírusy, ktoré napádajú obe pohlavia, je výhodnejšie nájsť hostiteľa, ktorý im umožní ľahšie sa šíriť ďalej. Zo ženského tela sa môžu dostať napríklad do tela dieťaťa cez materské mlieko alebo blízky kontakt. Je preto možné, že vírus plánovane zasiahne telo ženy menej, aby znížil riziko, že zabije hostiteľa, ktorý by ho preniesol ďalej.

„Vírusy sa vyvinuli ako menej nebezpečné pre ženy, s cieľom chrániť ženskú populáciu,“ píše v tlačovej správe londýnskej univerzity Royal Holloway jeden z autorov štúdie Francisco Úbeda. „Dôvod, prečo sú tieto choroby menej infekčné u žien, je, že vírus sa chce dostať z matky na dieťa, či už pri dojčení, alebo počas tehotenstva a pôrodu.“

SkryťVypnúť reklamu

Výhovorka pre mužov?

Vedci skúmali vírus HTLV-1, ktorý môže u nakazených viesť k vzniku leukémie. Ak sa ním nakazia ženy, majú menšiu šancu, že sa u nich ochorenie vyvinie, najmä ak je možnosť prenosu na jej dieťa.

Vírusy si však zrejme počas svojej evolúcie museli nájsť spôsob, ako zistiť, či sa nachádzajú v tele muža, alebo ženy. Vedci však zatiaľ nevedia, o aký mechanizmus presne ide. „U mužov a žien sú mnohé odlišnosti, či už hormonálne, alebo mnohé iné,“ hovorí pre magazín New Scientist druhý autor štúdie Vincent Jansen.

Ak by sa im mechanizmus podarilo objaviť, mohlo by to znamenať revolúciu v medicíne. Vedci by mohli hľadať spôsob, aby si vírus, ktorý napadne mužov, myslel, že je v ženskom tele a správal sa tak miernejšie.

Nová štúdia však neslúži ako výhovorka pre mužov, ktorí majú nádchu alebo chrípku. Pri nich totiž prenos z matky na dieťa nie je dôležitý, a tak ohrozujú obe pohlavia rovnako. „Podľa mňa je mužský kašlíček len výhovorkou pre mužov, ktorým sa nechce ísť do práce,“ dodáva Jansen.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1038/ncomms13849

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu