SME

Európa spúšťa systém Galileo, vlastné a presnejšie GPS

Nový navigačný systém na rozdiel od svojich predchodcov nepatrí armáde.

(Zdroj: esa.int)

BRUSEL, BRATISLAVA. Už od zajtra vstúpi do navigačných služieb flotila družíc systému Galileo. Európa tak sprevádzkuje po boku amerického GPS a ruského GLONASS systému svoju vlastnú satelitnú sieť pre určovanie presnej polohy.

Bezplatne ju budú môcť využívať všetci, čo majú vo svojich mobiloch, navigáciách a tabletoch čipy podporujúce tento štandard. Nie je však vylúčené, že si nebudú musieť vopred stiahnuť aktualizáciu softvéru a firmvéru, aby ich zariadenia pracovali správne.

Prečítajte si tiež: Únia spúšťa vlastné GPS. Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte nie je kompletný

Satelitná flotila pozostáva z 18 družíc, ktoré obiehajú zem vo výške 23 222 kilometrov. Európska únia tomuto projektu venovala 17 rokov a viac ako 10 miliárd eur. Narozdiel od armádnych systémov GPS a GLONASS, v tomto prípade ide o projekt, ktorý vznikol pod verejným patronátom a v jeho starostlivosti zostáva aj po spustení.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci systém vstupuje do plnej prevádzky, nie je ešte úplne kompletný. Dvojica družíc obieha zem na nesprávnom orbite, projekt má za sebou aj vážnejšie technické chyby. Hoci všetko malo podľa pôvodných plánov fungovať už v roku 2008, budovanie satelitnej siete sa oneskorilo.

Galileo podľa webu Phys.Org ponúkne pre verejnosť vyššiu presnosť ako armádne systémy. Zariadenia určia polohu s presnosťou na jediný meter. Keďže ľudia budú vedieť v núdzi udať presnejšiu polohu, záchranári, rýchla zdravotná pomoc či poriadkové zložky budú vedieť zasahovať rýchlejšie.

Či sa signál dostane aj na problémové miesta ukáže až samotná prevádzka. Od počiatku sa počíta s tým, že novšia technológia bude fungovať i v členitom teréne, hustejšom poraste a pod clonou infraštruktúrnych stavieb.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenia vykryjú konkurenti

Galileo má aj komerčnú nadstavbu s vysokou presnosťou určovania polohy, ktorá je platenou službou. Práve cez tento kanál očakáva EÚ prílev tržieb. Tie sú pre 20 rokov prevádzky odhadované vo výške 90 miliárd eur.

Kým súčasný GPS systém dáva dispečingu železničnej dopravy informáciu o tom, v ktorej oblasti sa vlak nachádza, Galileo bude vedieť prezradiť i to, na ktorej koľaji vlak stojí. Vysoké spresnenie bude preto zaujímavé pre široké spektrum firiem a organizácií.

Navigačný systém má byť detailne vyladený do roku 2020, jeho drobné obmedzenia budú musieť dovtedy vykrývať konkurenčné služby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu