SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Kryštál mení tmu na svetlo a umožní nám vidieť v noci

Svet nočných videní čaká revolúcia, nový materiál dokáže zosilniť, posunúť a upraviť svetlo.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

SYDNEY, BRATISLAVA. Nasadíte si na nos okuliare a bez toho, aby ste rozsvietili lampáš, vidíte všetko, čo sa pred vami odohráva v závoji tmy. Vedci vyvinuli technológiu, ktorá v mnohom predstihuje nočné videnie používané armádou, záchranármi a poľovníkmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Revolúciou je drobný polovodičový nanokryštál, ktorý je 500-násobne menší ako ľudský vlas. Pri prechode svetla má nevšedné vlastnosti. Dokáže meniť jeho intenzitu, farbu a charakteristiku. Každý fotón, ktorý dopadá na jeho povrch, uvádza do pohybu elektróny, ktoré zabezpečia potrebný optický efekt.

SkryťVypnúť reklamu

Technológia umožňuje zosilniť dopadajúce svetlo, presunúť do viditeľného spektra zložky nachádzajúce sa mimo jeho rozsahu a popritom zaistiť jeho polarizáciu, aby bol výsledok ostrejší a jasnejšie čitateľný. Vďaka tomu je možné so svetlom pracovať novými spôsobmi, ktoré zachádzajú za hranice šošoviek a filtrov.

Kým sa však dočkáme okuliarov na nočné videnie, vedci sa budú vo výskume musieť podľa magazínu Science Alert presunúť od jednotlivých nanokryštálov k substrátom, ktoré budú týmito štruktúrami potiahnuté.

Očakáva sa, že nanokryštály s budú musieť na povrchy nanášať prostredníctvom tlače, ako je tomu pri niektorých fotovoltických článkoch. Okuliare však na rozdiel od slnečných budú stále vyžadovať napájanie.

V porovnaní so súčasnými systémami ide o výrazný krok vpred. Tie používajú na zosilnenie obrazu vákuovú trubicu s mikromriežkou. Práve v nej pri vysokom napätí dochádza k tomu, že dopadajúce fotóny spúšťajú lavínový efekt šírenia elektrónov, ktoré cez matricu iniciujú pri dopade zobrazenie na ploche potiahnutej fotoluminiscenčným práškom. Všetko sa deje s veľkými energetickými požiadavkami, ktoré sa ponášajú na éru vákuových elektrónok.

SkryťVypnúť reklamu

Nová technológia s polovodičovou nanoštruktúrou arzenidu hliníka a gália dokáže poskytnúť podobnú službu so zlomkom energie. Popri nočnom videní sa črtajú aj nové možnosti uplatnenia. Príkladom je kontrola špeciálnych značiek na bankovkách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V zákopoch sa objavujú aj cudzinci bez skutočných skúseností z armády.

Na pozvanie reagovali tisíce cudzincov.


22 h
Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


14 h
Maľba žoldnierov Wagnerovej skupiny s nápisom Wagnerova skupina - ruskí rytieri na múre v Belehrade, ktorú niekto polial farbou.

Podľa Prigožina majú trestanci po bojovom angažmáne nízku mieru recidívy.


ČTK 18 h

Neprehliadnite tiež

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4 h
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 25. mar

Nové správy z sveta vedy.


a 2 ďalší 24. mar

Mechanochémia je perspektívna pri zhodnocovaní odpadov.


a 2 ďalší 24. mar
SkryťZatvoriť reklamu