V najväčšej a najdrahšej hrobke v Údolí kráľovien pred viac ako sto rokmi objavili pár mumifikovaných nôh. Našli ich síce v hrobke jednej z najvýznamnejších egyptských panovníčok, nevedeli však s istotou povedať, či jej patrili.
Hrobku totiž vykradli a ostatky našli archeológovia porozhadzované po miestnosti. Niektoré sa na miesto mohli dostať až po smrti kráľovnej.
Až moderné technológie naznačili, že pozostatky skutočne patrili kráľovnej Nefertari. Výsledky uverejnili vo vedeckom žurnále PlosOne.

Zostali z nej len nohy
Kráľovná Nefertari bola po Kleopatre, Nefertiti a Hatšepsut jedna z najznámejších kráľovien Egypta. Podľa súčasníkov bola veľmi krásna, vzdelaná a vedela čítať hieroglyfy, čo v tej dobe u egyptských žien nebolo zvykom. Svojmu manželovi faraónovi Ramzesovi Veľkému tiež pomáhala pri diplomatických stykoch s významnými panovníkmi tej doby.
Po jej smrti okolo roku 1255 pred naším letopočtom si ju manžel poctil najväčšou a najdrahšou hrobkou v Údolí kráľovien. Keď ju v roku 1904 odkryl archeológ Ernesto Schiaparelli, našiel v nej nástenné maľby, úlomky zlata, pár sandál, triesky z rakvy a dve mumifikované časti nôh.
"Študovala som jej život, videla som mnoho obrázkov jej krásnej tváre, myslím si, že je obrovská irónia, že po nej fyzicky zostalo len toto," hovorí pre denník Guardian spoluautorka štúdie Joann Fletcherová.
Nohám kráľovnej Nefertari sa venovali odborníci z celého sveta – paleopatológovia (skúmajúci staroveké choroby), genetici, chemici aj egyptológovia.
Analýza ukázala, že žena mala asi štyridsať rokov. Vek odhadli na základe röntgenových snímok kolien, ktoré neboli opotrebované a stavu tepien, ktoré odhalili, že Nefertari merala okolo 165 až 168 centimetrov. Podľa vedcov tak bola vyššia ako väčšina žien jej doby.

Nie všetky testy boli úspešné
Pri nohách objavili aj pár sandál z trávy, palmových listov a papyrusu. Ich dobrá kvalita a tvar naznačujú, že patrili členovi kráľovskej rodiny. Aj veľkosť 39-40 by kráľovnej Nefertari podľa výpočtov sedela.
Nie všetky výsledky testov však boli presvedčivé. Testy DNA nemohli vykonať, pretože vzorky boli kontaminované. Rádio uhlíkové datovanie zas ukázali, že nohy patrili žene, ktorá žila dvesto rokov pred Nefertari.
Podľa autora štúdie a egyptológa Michael Habichta mohla rozdiel v uhlíkovom meraní spôsobiť aj chronologická chyba v datovaní egyptského obdobia Novej ríše.
Autori si aj napriek niektorým nezrovnalostiam myslia, že ide skutočne o nohy Nefertari. „Najpravdepodobnejšie je, že mumifikované kolená skutočne patria kráľovnej Nefertari. Našli sme ich predsa v jej hrobe, spolu s predmetmi, ktoré pomenúvajú len ju a nikoho iného,“ povedal Habicht pre web Seeker.
