BOSTON, BRATISLAVA. Čo sa stane, ak umelej inteligencii dáte dva roky času na to, aby si prezerala najpestrejšiu zbierku neroztriedených videí ktoré natočili ľudia z celého sveta? Vývojári z inštitútu MIT tvrdia, že počítače sa naučia predpovedať budúcnosť.
Po dvoch miliónoch spracovaných videí dokážu algoritmy vypozorovať súvislosti, vďaka ktorým dokážu odhadnúť, čo sa stane v najbližšej sekunde či dvoch. Odpozorujú pohyb vĺn na mori, ohyby obilných klasov vo vetre, chôdzu ľudí či šantenie zvierat.
Expertný systém SCAIL pozostáva z dvoch samostatných systémov umelej inteligencie, ktoré analyzujú políčko po políčku obrazové dáta. Kým jeden zo systémov sleduje pozadie a statické časti scény, druhý sa zameriava na dynamiku a pohybujúce sa objekty.
Výsledkom je, že algoritmy sa pokúsia rekonštruovať obrazovú budúcnosť so zručnosťou, ktorú odpozorovali z existujúcich záznamov. Hoci výsledok nie je pri každom pokuse presvedčivý a úplne detailný, vedci sú presvedčení o tom, že existuje veľa priestoru pre ďalšie zdokonaľovanie.
Ak máte pocit, že ide o zábavku, ktorá nenájde využitie pretože nedokáže predpovedať skutočnú budúcnosť, mýlite sa. Podľa magazínu Engadget môže umelá inteligencia pomôcť hoci aj pri autonómnych vozidlách.
Ak palubný počítač predpovie pohyb chodca či ostatných vozidiel na ceste, nebude sa musieť spoliehať iba na aktuálne informácie. Pri štandardnej rýchlosti jazdy i jedna či dve sekundy modelovanej budúcnosti prinášajú výraznú výhodu pri rozhodovaní.