BRISTOL, BRATISLAVA. Rádioaktívny odpad z jadrových elektrární nemusí byť ekologickou záťažou, ktorá storočia čaká v podzemných jaskyniach na chvíľu, kým ľudstvo nájde spôsob ako sa s ňou vysporiadať. Vedci vyvíjajú technológiu, vďaka ktorej palivo poslúži ako energetický zdroj v novom type batérií.
Vedci z Bristolskej univerzity majú prototyp batérie, ktorá dokáže zostatkovú radiáciu meniť na elektrickú energiu. Pri svojich experimentoch pracujú s rádioaktívnym izotopom niklu 63, ktorého žiarenie smerujú na syntetický diamant. Pri tomto procese vzniká elektrická energia, ktorú možno použiť priamo na napájanie zariadení.
Hoci nehovoríme o ére mobilov a notebookov ktoré sa po celé desaťročia zaobídu bez pripojenia k elektrickej zásuvke, vedci už teraz vidia potenciál k napájaniu družíc, kardiostimulátorov či inej špecializovanej techniky.
Vedci podľa magazínu Digital Trends počítajú s tým, že ako zdroj radiácie využijú rádioaktívny grafit. Len samotná Británia skladuje takmer 95 tisíc ton tohto odpadového materiálu zo svojho nukleárneho programu. Každý gram batérie, ktorá využíva izotop uhlíka C14 dokáže denne vytvoriť energiu v množstve 15J, pričom s touto energetickou výťažnosťou možno počítať na dobu 5730 rokov.
Hoci ide o obmedzené množstvo energie v porovnaní s dnešnými batériami, veľkou prednosťou je dlhodobá životnosť. Batérie sa preto hodia do bezúdržbových projektov, pri ktorých sa očakáva náročná, ďalekosiahla prevádzka.