SME

Japonci postavia najrýchlejší superpočítač, chcú späť svoje prvenstvo

Obrovský výkon má pomôcť krajine udržať si svoje technologické prvenstvo vo vede a vývoji.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

TOKIO, BRATISLAVA. Dopyt po technológiách umelej inteligencie motivuje Japonsko k tomu, aby vybudovalo nový superpočítač. Ten by mal v roku 2018 svojim výkonom prekonať všetky doterajšie supervýkonné počítačové systémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Systém s pracovným názvom AIBC má mať výkon 130 petaflopov a už od počiatku sa hovorí o tom, že jeho výkon bude pre miestne firmy dostupný pre podporu vývoja, návrhu produktov a zvyšovanie konkurencieschopnosti na svetových trhoch.

Japonci podľa magazínu The Christian Science Monitor prišli o svoje výkonové prvenstvo pred piatimi rokmi. Na špici hitparády 500 najvýkonnejších počítačov sveta sú USA a Čína, ktoré v ostrej rivalite pracujú na tom, aby si svoju pozíciu udržali.

SkryťVypnúť reklamu

Kým USA brzdili Čínu vývozným embargom na procesory firmy Intel, Čína si navrhla novú, efektívnejšiu platformu. Aktuálna špička dosahuje výpočtový výkon 93 petaflopov.

Japonský AIBC sa stáva národnou stratégiou pre podporu vedy a podnikania, pretože súčasné algoritmy pracujú úplne inak ako kedysi. Kým ešte pred časom bolo zaujímavé vytvárať zložité modely a preverovať nekonečné kombinácie vo vzťahu veličín, po novom počítačové systémy odhaľujú súvislosti, ktorými sa programátori nemusia priamo zaoberať.

Algoritmy zbierajú dáta, ktoré vyhodnocujú a stavajú si z nich svoje vlastné binárne mapy pre rozhodovanie. Nový japonský počítač bude prevádzkovať University of Tokyo's Kashiwa, operačným systémom bude pre svoju všestrannosť a škálovateľnosť Linux.

SkryťVypnúť reklamu

Investícia do nového superpočítača môže presiahnuť hranicu 173 miliónov dolárov, ktoré firmy sa na jeho budovaní budú priamo podieľať zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté. Opäť však majú šancu hlavne domáce technologické spoločnosti.

Svet superpočítačov má zaujímavú históriu, ktorá s odstupom času môže vyvolať aj mierny úspech. Príkladom je superpočítač Cray-2 z roku 1985. Stroj, ktorý bol vrcholom technologického inžinierstva má pri porovnaní s iPhonom 5 od firmy Apple, 2.7-násobne nižší výkon. Technológie sa zrýchľujú geometrickým radom, každá investícia ktorá sa nevráti včas je zmarená.

Technológie

Súvisiace témy: Superpočítače
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu