SME

Čipy dokážu vyrábať na tlačiarni, zaobídu sa bez kremíka

Vstupujeme do éry múdrych obalov, štítkov a etikiet so senzormi. Po použití poputujú do kontajnerov s plastovým odpadom.

Načítavam video...

OSLO, BRATISLAVA. Keď v roku 1971 vyrobila firma Intel kremíkový procesor s 2300 tranzistormi, bol to prelom ktorý určil smerovanie celého odvetvia. Dnes prichádza nórska firma Thinfilm s technológiou, ktorá dokáže čipy s rovnakou zložitosťou vyrábať na tlačiarni, bez použitia kremíka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prednosťou technológie sú nízke náklady, použitie dostupných materiálov a výroba čipov v extrémne veľkých sériách. Všetko sa točí okolo substrátu z plastovej fólie, na ktorej sú natlačené logické obvody.

Hoci čipové jadro s dvomi či tromi tisíckami tranzistorov je príliš jednoduché a pomalé na to, aby našlo uplatnenie v modernej elektronike, má stále dostatok potenciálu na to, aby jej dokázalo sekundovať. Firma touto technológiou vyrába NFC čipy, ktoré sú doplnené rôznymi senzormi.

SkryťVypnúť reklamu

Zameriava sa hlavne na múdre etikety určené pre obaly výrobkov. Čip identifikuje výrobnú várku, nesie logistické údaje a popri tom dokáže sledovať aj skladovaciu teplotu. Ak príde k výkyvu, automaticky sa zmení údaj o trvanlivosti, alebo je možné po upozornení tovar z obehu vyradiť.

Technológiu si podľa magazínu ZDNet licencovala aj firma Xerox, ktorá je známym výrobcom tlačiarní. Vyrábať ňou možno nielen logické obvody, ale aj pamäťové čipy. Dostať sa do sveta obalov je pre technologické firmy lákavé. Obzvlášť v prípade, ak náklady nie sú vysoké.

Výroba kremíkových čipov je nákladná a vychádza z materiálov, ktorých množstvo je obmedzené. Obmedzené sú aj výrobné kapacity firiem. Nový materiál a spôsob výroby čipov tak majú šancu na úspech presadiť sa v odvetviach, kam technológie zatiaľ priveľmi nezašli.

SkryťVypnúť reklamu

Firma má ambície technológiu vyvíjať naďalej a licencovať ju priamo výrobcom podobným spôsobom, ako to robí firma ARM.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu