FAGATOTO, BRATISLAVA. Bol to ostrov, ktorý pre svojich 600 obyvateľov vyrábal elektrickú energiu generátormi z dovážaných fosílnych palív. Tesla však svojím projektom predviedla, aký potenciál majú jej najnovšie solárne technológie.
V priebehu jedného roka vybudovala na ostrove Ta´u patriacom Americkej Samoe ekologickú energetickú sieť. Pozostáva z 5328 solárnych panelov s výkonom 1,4 megawattu, ktoré boli inštalované na zelených plochách i budovách samotných.
Aby dodávky energie nemali výkyvy a výpadky v zamračenom počasí, k sieti je pripojených 60 akumulátorových PowerPackov s kapacitou 6 megawatt hodín. Majú dostatočnú zásobu energie na to, aby zaistili energiu pre tri dni štandardnej prevádzky ostrova.
Ostrov bol podľa magazínu Engadget v minulosti pod tlakom emisií, ktoré generátory pri spaľovaní palív vytvárali. Denne spotrebovali takmer 1150 litrov paliva, ktoré na ostrov dopravovali nákladnými loďami. Nový systém sa ukázal byť nielen prijateľnou, ale aj stabilnejšou náhradou. V minulosti nebolo výnimočné, že pre nedostatok paliva bola dodávka energie prerušovaná.
Týmto modelom chce Tesla poukázať na to, že od chvíle keď pod seba prevzala spoločnosť SolarCity, má plný technologický park riešení pre solárnu energetiku. Nie je tomu dávno čo vývojári ohlásili projekt solárnych strešných krytín, ktoré sú na pohľad na nerozoznanie od tých obyčajných. Manažment hovorí o veľmi priaznivých cenách, ktoré sa vyrovnajú v priebehu životnosti tradičným krytinám.
Tesla taktiež pred časom inovovala svoje Powerpacky - batériové systémy pre domácnosti pre ukladanie lacnej energie. Kým v počiatkoch sa hovorilo o akumulovaní energie z prebytkov v čase nízkej tarify, dnes sa už otvorene technológia spája so solárnymi panelmi.
Ucelený energetický systém môže byť zaujímavý nielen pre sídla, ktoré sú mimo dosahu energetických infraštruktúr, ale aj pre armádu, ktorá sa pri misiách v teréne musí spoliehať na vlastné energetické zdroje. Generátory tak budú môcť čiastočne ustúpiť moderným solárnym systémom.