PEKING, BRATISLAVA. Facebook v tichosti vyvíjal nástroje určené pre cenzúru, aby si pootvoril vrátka pre návrat na čínsky trh. Pred siedmimi rokmi sociálnu sieť v krajine zakázali a firma tak prišla o veľký, lukratívny trh.
Technologické firmy, ktoré pôsobia v krajine, sa musia podrobiť systému, ktorý monitoruje a triedi obsah v rámci internetových služieb. Krajina prevádzkuje veľký firewall pre spojenie s okolitým svetom a služby, ktoré špehujú a cenzurujú používateľský obsah. Internet je považovaný za regulované médium.
Facebook podľa agentúry Reuters vyvíjal nástroje, vďaka ktorým môžu úrady v krajine získať moc nad obsahom šíriacim sa v sociálnej sieti. Možno ním zasahovať do trendov a usmerniť spôsob, akým pracujú algoritmy, ktoré triedia zobrazovaný obsah.
Facebook vidí v Číne veľký potenciál a podľa slov zástupcov spoločnosti "sa snaží pochopiť a naučiť viac o krajine". Kým na jednej strane Facebook argumentuje tým, že sociálna sieť by čínskym firmám mohla otvoriť cestu na zahraničné trhy pre rozvoj obchodu, na druhej strane je jasné, že každý nový používateľ sa počíta a Čína ich má skutočne veľa.
Z minulosti poznáme veľa prípadov, pri ktorých sa ukázalo, ako technologické firmy plnia dopyty čínskej vlády - bez ohľadu na to, či ide o výsledky, ktoré zobrazuje vyhľadávač, alebo prepojenie s nástrojmi štátneho firewallu.
Facebook v Číne prerušil svoje pôsobenie v roku 2009, keď sa sociálnou sieťou hromadne šírili nepopulárne informácie o etnických nepokojoch, pri ktorých prišlo 140 ľudí o život. Čína vtedy Facebook vykázala z krajiny.