MOSKVA, BRATISLAVA. Microsoft so svojim operačným systémom Windows 10 stupňuje svoju agresívnu politiku voči vývojárom.
Tvrdia to zástupcovia spoločnosti Kaspersky, ktorí podávajú na firmu sťažnosť na domácej pôde, i v EÚ.
Predmetom sporu sú praktiky, ktorými sa Microsoft snaží tlačiť do popredia svoj bezpečnostný nástroj Defender na úkor ostatných produktov na trhu.
Spontánne kliknutie neinformovaného používateľa, správa o vypršaní licencie ukrytá na niekoľko klikov v operačnom systéme či automatické vypínanie programov po aktualizáciách vedú ľudí k tomu, aby sa stali používateľmi nástroja Defender.

Ten však podľa viacerých testov nemá dobrú povesť pokiaľ ide o jeho spoľahlivosť a technologickú vyspelosť. Systém Windows 10 mení dlhodobo zaužívané pravidlá predchádzajúcich verzií operačných systémov a snaží sa transformovať na ekosystém, ktorý poznáme zo sveta mobilných systémov.
Všetky aplikácie tam patria do repozitára, aby sa vývojári aplikácií podelili o svoje tržby s firmou vyvíjajúcou operačný systém.
Podobné náznaky podľa firmy Kaspersky vidno i pri internetových prehliadačoch, či pri nástrojoch na prezeranie fotografií a PDF súborov. Windows 10 neraz sám ponúkne svoje vlastné riešenie, aby používateľ jediným kliknutím odstavil to, na ktoré bol v minulosti zvyknutý.
Situáciu dramatizuje aktualizácia systémov z radov 7 a 8 na desiatku, ktorá prebiehala agresívnou, často kritizovanou cestou.
