Ak sa v nedeľu alebo v pondelok v noci pozriete na nebo a bude vám priať počasie, Mesiac sa vám môže zdať jasnejší a väčší. Nebude to len optický klam – Mesiac v splne za posledných 68 rokov nebol k Zemi nikdy bližšie.
Mesiac, ktorý obieha našu planétu po elipse, sa môže priblížiť na vzdialenosť 356-tisíc kilometrov od Zeme, takže bude vyzerať o štrnásť percent väčší a o tridsať percent jasnejší, ako počas bežného splnu. Najbližšie bude v pondelok o 14:52 stredoeurópskeho času, ideálne na pozorovanie by však mal byť pondelňajší podvečer, keď bude zapadať Slnko.

Ilúzia v meste či na horách
Podľa webu Science Alert je ideálne pozorovať Mesiac v čase, keď vychádza na horizont alebo spoza budov či hôr. Ak viete jeho veľkosť porovnať s budovami, vytvára optickú ilúziu. Vyhýbať sa však treba miestam, kde je až príliš veľa svetelného smogu.
„Keď je Mesiac na horizonte, vyzerá neprirodzene veľký, ak sa na neho pozeráte cez stromy, budovy či iné pozemné objekty. Efekt je optickou ilúziou, no zo zážitku to nič neuberá,“ píše NASA.
Spln 14. novembra nie je len najbližší spln roku 2016, ale aj doteraz najbližší spln 21. storočia, uvádza vo vyhlásení NASA. Takto blízko k Zemi sa Mesiac opäť priblíži až v roku 2034.
Loading
...
Bobrí mesiac
Supermesiac pritom nie je až tak výnimočný, tento rok ich je celkovo šesť. Ak zmeškáte tento týždeň, len o niečo menej jasnejší bude Mesiac 14. decembra.

Každý supermesiac má pritom v inej časti roka rozličné meno. Kým ten októbrový sa nazýval "lovecký", tento supermesiac má prívlastok bobrí. Nazývali ho tak podľa serveru Space.com už pôvodní obyvatelia Ameriky aj kolonialisti. "Bol to čas na nastavenie bobrích pascí ešte predtým, ako zamrznú močiare, s cieľom zabezpečiť teplé zimné kožušiny," píše server.
Ak nemáte šťastie na počasie, spln je možné pozorovať aj online.