MENLO PARK, BRATISLAVA. Mark Zuckerberg tvrdo odmieta obvinenia, že Facebook mohol svojim fungovaním prechýliť ručičku váh pri prezidentských voľbách v USA.
Na algoritmoch je vždy čo zdokonaľovať, obsah však tvoria používatelia a vydavatelia, nie Facebook.
Falošné správy, ktoré sa cez hodnotiace algoritmy dostali k používateľom neboli podľa jeho slov početné. "Ľudia sú múdri a chápu čo je pre nich dôležité a čo nie," argumentoval Zuckerberg na konferencii Techonomy16. Obsah, ktorý sa ľuďom zobrazí po výbere cez algoritmy na prvých priečkach nemôže nijako zmeniť ich nálady, rozhodnutia a presvedčenie.

Drobné analýzy poľa magazínu TechCrunch hovoria o tom, že voliči konkrétnych kandidátov nie sú obkolesení výhradne komunitou ľudí s rovnakým názorom. Medzi svojimi priateľmi majú vždy zopár ľudí, ktorí na svet nazerajú odlišným spôsobom.
Vývojári algoritmov kritiku a signály prichádzajúce zo strany médií zachytili, nie je to však téma ktorá by bola opodstatnená. Systém sa pri hodnotení správ neriadi slovníkmi, strojovou analýzou textu alebo ručne písanými pravidlami. Respondenti a ľudia hodnotia správy, algoritmy ich reakcie iba berú na vedomie.
Podľa Zuckerberga dosahujú algoritmy presnosť a úspešnosť porovnateľnú s tímom ľudí, navyše sú neúnavné a dokážu spracovať obrovský objem dát.
Facebook je priestorom pre zdieľanie vyváženej a všestrannej mozaiky informácií, z ktorých sa používateľom zobrazujú tie, ktoré ich najviac dokážu zaujať. Narozdiel od médií, nie je tu moderátor ktorý by určoval, čo ladí s presvedčením a svetonázorom ľudí alebo nie. Blokovaný je iba ten obsah, ktorý porušuje zákony.