BRATISLAVA. Existujú iba dva typy ľudí: tí, čo majú radšej psov a tí, čo majú radšej mačky. Ak patríte k druhej skupine, asi nepovažujete psa za najlepšieho priateľa človeka. Psy sú ale našimi najstaršími partnermi. Ľudia si ich osvojili skôr, ako začali chovať akékoľvek iné zvieratá či pestovať poľnohospodárske plodiny.
Štvornohí spoločníci sú ľuďom na oplátku takí verní, že pred sedemtisíc rokmi zmutovali spolu s človekom.
Farmárčenie v tom čase výrazne menilo spoločnosť, ale psy si prispôsobili gény, aby v novom usporiadaní zostali po boku človeka.
Naznačuje to štúdia medzinárodného tímu zverejnená v žurnále Royal Society Open Science.

Mýtus o love
Dnešné psy sú priami potomkovia starovekých vlkov, no zatiaľ nevieme presne určiť, kedy si ich ľudia začali zdomácňovať. Pravdepodobne sa to nezávisle od seba udialo na viacerých miestach niekedy pred 10-tisíc až 30-tisíc rokmi.
Hypotéza, že človek začal vychovávať vĺčatá na lov je ale mýtus. Ľudia boli zdatní lovci a s ostatnými šelmami podľa časopisu National Geographic o mäso skôr súperili. V Európe napríklad príchod ľudí naštartoval vymieranie šabľozubých mačiek, pre ktoré buď nezostalo dosť potravy alebo sa lovci zbavili konkurencie.
Vlky sa ale naučili, že pri ľudských sídlach môžu nájsť zvyšky jedla. Ak neboli príliš agresívne, ľudia ich tolerovali a začali sa s nim zbližovať. Vlci začali postupne meniť svoj vzhľad aj správanie a vznikli prvé psy.