VIEDEŇ, BRATISLAVA. Farmári, ktorí sa zaoberajú chovom dobytka s mliečnou úžitkovosťou dostanú nového pomocníka. Počítačový systém bude dohliadať na ich zverencov, aby s predstihom odhalil zmeny zdravotného stavu a fyziologické pochody.
Rakúska firma Smaxtec uvádza do praxe novú múdru technológiu. Dobytok dostane žalúdočné implantáty, ktoré prostredníctvom senzorov sledujú svojich zverencov. Dáta priebežne odosielajú do zbernej stanice, ktorá zaistí ich spracovanie v cloude.
Kým veterinár podľa magazínu Digital Trends dostane včasné avízo o podozrení na ochorenie, živočichár neprehliadne informáciu o tom, že prišiel správny čas pre pripúšťanie.
Implantovaný senzor sleduje fyzickú aktivitu, pH žalúdka, telesnú teplotu, množstvo prijímanej vody a ďalšie dáta. Zberná stanica k tomu pridáva informácie o teplote, vlhkosti vzduchu a prostredí, v ktorom sa dobytok nachádza. Hoci senzory v obojkoch sa pri chove dobytka používajú už dlhý čas, nikdy nedokázali zaznamenať toľko informácií ako moderné implantáty.
Ekonomika chovu dobytka s mliečnou úžitkovosťou stavia na zdraví zvierat. Včasné varovanie o zvýšenej teplote či zníženom príjme tekutín a slabšej fyzickej aktivite môže zaistiť rýchle nasadenie antibiotík či inej liečby. Ľahší priebeh ochorenia a rýchlejšie zotavenie majú tak menší vplyv na výpadok úžitkovosti.
Vystriehnuť treba aj správny čas pre rozmnožovanie. V chove sa počíta s 10 mesiacmi mliečnej produkcie a 2 mesiacmi pre otelenie. Krava má pre insemináciu či pripustenie zvyčajne iba 30 hodinový rámec, v rámci ktorého prebehne úspešná plemenitba iba v rozsahu 12 až 24 hodín. Správne načasovanie odhalia nové senzory. Vývojári hovoria o 95-percentnej úspešnosti.