MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Vyhľadávač Google, prehliadač Chrome a zariadenia s Androidom varujú používateľov vždy, keď sa snažia kliknúť na odkaz, ktorý môže obsahovať škodlivý kód.
Možno sa stalo aj vám, že vás technológia Safe Browsing odvrátila od nebezpečenstva pri surfovaní webom. Google sa pri správe zoznamu nebezpečných stránok riadi svojimi vlastnými zisteniami, ale aj hláseniami bezpečnostných softvérov. Pre rafinovanú taktiku hackerov však prichádza podľa magazínu 9TO5Google s novými pravidlami.
Dosiaľ mohol každý prevádzkovateľ webov požiadať o novú bezpečnostnú previerku a vyradenie z čiernej listiny. Stačilo vyriešiť bezpečnostný prešľap a automat zrušil záznam až do najbližšieho nového hlásenia.
Hackeri to využívali, aby svoje zablokované stránky rýchlo odomkli a lákali na ne po opätovnom pridaní škodlivého kódu ďalšie obete. Google preto mení pravidlá a nastavuje ich tak, aby táto praktika prestala fungovať.
Stránky, ktoré sa opakovane ocitnú na zozname budú na 30 dní vylúčené z procesu prehodnocovania. Zostanú tak uzamknuté na dlhý čas a Google o tom bude informovať v bezpečnostnom hlásení používateľov.
Znamená to, že weby, ktoré zámerne šíria škodlivý kód, inštalačné programy so škodlivým kódom či iný škodlivý obsah sa stanú pre používateľov nedostupné na dlhší čas.
Podobnú technológiu prevádzkuje i Microsoft vo svojom internetovom prehliadači a operačnom systéme, bezpečnostné filtre pre web majú aj softvéry, ktoré nás chránia pred vírusmi.