SME

USA sa obávajú hackerov, ktorí by mohli narušiť voľby

Kde nie sú hlasy v papierovej podobe, tam nie je čo kontrolovať v prípade nejasností.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to horúca téma, ktorá sa stupňuje s blížiacim sa termínom prezidentských volieb v USA. Hackeri môžu zaútočiť na volebné terminály a ich komunikačnú sieť, aby ovplyvnili voľby alebo zmarili volebné úsilie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezpečnostní analytici sa však domnievajú, že stojíme pred podobným míľnikom akým bol Y2K prechod medzi tisícročiami vo svete počítačov. Hoci sa splietali katastrofické scenáre o tom, ako prestanú fungovať kľúčové elektronické služby, v kritický deň sa objavili iba zriedkavé výpadky. Firmy sa v dostatočnom predstihu na všetko pripravili.

SkryťVypnúť reklamu

Kyberhygiena

Práve v posledných týždňoch je podľa BBC v plnej aktivite americké ministerstvo vnútra, ktoré robí rozsiahle previerky volebných systémov. Odborníci sa venujú "kyberhygiene", aby mali istotu, že volebné systémy nie sú infikované škodlivým kódom a majú dostatočnú ochranu proti útokom zvonka.

Zmena volebných výsledkov hackermi je podľa odborníkov málo pravdepodobné, hoci rôzne štáty v USA používajú odlišné informačné systémy a terminály. Očakávať scenáre so zmenou odovzdaných hlasov, či DDOS útoky, ktoré by systémy vyradili z prevádzky vraj čakať nemáme.

Možné však je, že hackeri sa sústredia na drobné, ťažko odhaliteľné operácie v kľúčových volebných okrskoch. Obzvlášť v prípade, ak by mali byť rozdiely hlasov natoľko tesné, že i drobné zásahy môžu zavážiť.

SkryťVypnúť reklamu

Nezapísané dáta

Problematická môže byť pri riešení incidentov desiatka štátov, ktoré používajú dotykové volebné terminály. Nič sa nezapisuje a nič nemajú v papierovej podobe. Každý sa len dotkne displeja a odovzdá svoj hlas. Konfrontovať tak dáta pri vyšetrovaní môže byť náročné.

Hackeri v minulosti ukazovali viacero scenárov, pri ktorých škodlivý kód dokázal s hlasmi manipulovať. Odhalili zraniteľnosti dotykových terminálov, ale aj tých, kde voliči používajú svoju čipovú kartu pre autorizáciu.

Za najbezpečnejšie sa považujú systémy, kde voliči označujú hlasy priamo do volebných hárkov. Tie sú priebežne snímané počítačom, takže vždy existuje fyzická záloha pre porovnanie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu