BOSTON, BRATISLAVA. Vedcom sa podarilo vyvinúť zariadenie, ktoré v plnej miere zastúpi funkcie pankreasu. Pacienti, ktorí pri jeho zlyhaní trpia cukrovkou typu I, už nebudú musieť zložito striehnuť na dávkovanie inzulínu pri udržiavaní svojho zdravia.
Práve inzulín je cestou k spracovaniu glukózy, ktorá sa z tráviaceho systému dostala do krvného obehu. Ak je glukózy veľa, trvale zlyhávajú rôzne orgány tela. Ak je glukózy málo, človeku hrozí aj smrť. Všetky potrebné pochody riadi pri metabolizme inzulín.
Dosiaľ sa pacienti spoliehali na dve zariadenia: senzor umiestnený pod pokožkou, ktorý nepretržite sleduje úroveň glukózy v krvi a inzulínovú pumpu, ktorá podľa naprogramovaných pokynov uvoľňuje inzulín do krvného obehu. Tieto dva systémy fungovali nezávisle jeden od druhého, pacienti museli sledovať údaje, aby dávkovanie na pumpe nastavili.
Vďaka novým výskumom a algoritmom sa však všetko zmení. Jediné zariadenie bude sledovať úroveň glukózy v krvi, aby následne dávkovalo inzulín v potrebnom množstve. V júni firma Medtronic zverejnila štúdiu, ktorá dokumentuje úspechy pri spojení oboch systémov. Všetko obsluhuje autonómne zariadenie, ktoré je pod dohľadom lekára.
Akademici z univerzít vo Virgínii a Harvarde majú za sebou projekt, pri ktorom plní úlohu sprostredkovateľa medzi senzorom a inzulínovou pumpou mobil. Výskumníci zostavili dva múdre algoritmy, ktoré sa starajú o správne dávkovanie. V tejto chvíli prebieha ladenie, ktorého výsledkom má byť systém, ktorý bude kopírovať prirodzené správanie pankreasu.
Firma Beta Bionics však podľa magazínu Scientific American prichádza s ďalšími ambíciami. Chce, aby jej systém dávkoval do ľudského organizmu dva hormóny - inzulín a glukagón. Tým by sa podarilo činnosť pankreasu napodobniť najdokonalejšie. Glukagón je antagonistom inzulínu, pôsobí teda proti jeho účinkom. Dvojicou hormónov tak môžno dynamickejšie a presnejšie reagovať na pohyblivú úroveň glukózy v krvi.