SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Pohyblivý ľadovec je nevyspytateľný

V súčasnosti najsledovanejší superľadovec B15A s plochou 3000 km štvorcových sa dal opäť do pohybu. V roku 2000 sa spolu s niekoľkými menšími kusmi odpojil od Antarktídy a pohyboval sa rýchlosťou 2 kilometre za deň, pričom niekoľkokrát zmenil smer.

Pre nás sú pohyblivé ľadovce námetom výskumov a úvah, pre sympatických čierno-bielych obyvateľov Antarktídy znamenajú existenčné ohrozenie. FOTO - ČTK/AP

"Jediná istá vec, týkajúca sa tohoto ľadovca v súčasnosti, je jeho nevypočítateľnosť," cituje New Scientist Loua Sansona z vládnej agentúry na Novom Zélande.

V októbri 2004 B15A spolu s ďalším obrovským kusom ľadu zablokoval prieliv McMurdo. Zabránil tak normálnemu prúdeniu morskej vody a súčasne prísunu potravy pre tučniaky, ktorých tu žije veľké množstvo. Americké ľadoborce sa vtedy do stanice McMurdo a novozélandského Scott Base prebili. Menej šťastia však mali kolónie tučniakov, ktoré počas prvého mesiaca rozmnožovania museli absolvovať 180-kilometrový výlet za potravou; vychovali tak oveľa menej mláďat ako obvykle.

Ľadovce sú viac-menej trvácne kusy ľadu a kompaktného snehu, ktoré sú dostatočne hlboké a ťažké a pohybujú sa svojou vlastnou váhou. Pokrývajú približne desať percent povrchu Zeme. Vznikajú v oblastiach, kde sú teploty dostatočne nízke a umožňujú dlhodobé nahromadenie snehu. Čas vzniku ľadovca sa líši v závislosti od teplôt a množstva nového snehu, môže trvať od piatich až po viac ako 3000 rokov.

V mnohých oblastiach sa ľadovce vo vysokohorských polohách pohybujú vplyvom gravitácie. Tam, kde je veľmi chladno, môže spodok ľadovca primrznúť k materskej hornine a pohybuje sa iba vplyvom vlastnej hmotnosti ("chladné" ľadovce). Spodok ľadovca je nehybný a rýchlosť pohybu vzrastá smerom k povrchu.

V teplejších oblastiach spodok ľadovca k hornine neprimŕza, čo umožňuje jeho kĺzanie po povrchu ("teplé" ľadovce). Rýchlosť pohybu teplých ľadovcov je vyššia ako pri studených, pretože sa sčítava rýchlosť pohybu po hornine a rýchlosť vnútornej deformácie. (der)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Palác pri Čiernom mori má podľa Navaľného patriť Putinovi.
Ilustračná snímka.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.