SME

Botanička: Lišajníky prežijú takmer všade, na betóne aj vo vesmíre

Farbíme nimi látky a môžeme ich aj jesť, hovorí v rozhovore odborníčka na lišajníky Anna Guttová z Botanického ústavu SAV.

Keby lišajníky neexistovali, bolo by nám smutno. Niečo by ich však určite nahradilo, hovorí lichenologička Anna Guttová. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Keď sa povie lišajník, ľudia si možno predstavia nejakého parazita alebo farebný fľak, ktorý rastie na stromoch či na skalách. Čo je v skutočnosti lišajník?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je to symbiotický organizmus, zložený z huby a riasy alebo sinice, prípadne z oboch. Symbiotický znamená, že ich spolužitie je prospešné pre všetky zložky. Huba vytvára spleťou svojich vláken bezpečné prostredie pre riasy či sinice a zabezpečuje im potrebnú vodu. Riasy a sinice produkujú prostredníctvom fotosyntézy živiny pre hubu. Lišajník nazývame aj lichenizovaná huba. Lichenizácia je stratégia, ktorá hubám umožňuje kolonizovať a prežívať na extrémnych stanovištiach a v nehostinných klimatických podmienkach.”

Kde všade rastú?

„Dokážu rásť tam, kde neprežijú iné rastliny či živočíchy – na skalách, betóne, skle, železnom plote, polystyréne či na zvetranom aute. Lišajníky sa tam prichytia a prežijú, pretože všetko, čo potrebujú, si zabezpečia samy.”

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stálo by za to testovať schopnosti lišajníka prežiť na Marse.

Lišajníky sú citlivé na zmeny v životnom prostredí, ale zároveň dokážu prežiť v nehostinných podmienkach. Ako to je možné?

„Nedá sa to zovšeobecňovať. Existujú totiž aj lišajníky, ktoré prežijú v prostredí, kde sú v ovzduší vysoké hodnoty dusíka. Niektoré dokážu rásť na betóne, strome, škridlách, niektoré sú viazané napríklad na pôvodné lesné porasty, vysokohorské polohy, teplomilné panónske stanovištia.

Ak sa niekde nachádzajú lišajníky, neznamená to automaticky, že tam je čistý vzduch. Nás zaujímajú práve tie druhy, ktoré nám dávajú nejaký signál. Na naše územie prenikajú stredomorské prvky, ale zhora zo severu tu máme aj glaciálne relikty. Tá škála je nesmierne pestrá. A každý z nich prežíva v iných biogeografických podmienkach.”

Keby sa človek stratil na mieste, kde nič iné nerastie, mohol by sa živiť lišajníkmi?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4R8K na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
SkryťZatvoriť reklamu