BOSTON, BRATISLAVA. Úprava génov nie je jedinou metódou, ktorá dokáže dať rastlinám nové schopnosti. Akademici z inštitútu MIT našli spôsob, vďaka ktorému lúčny porast upozorní na míny a zvyšky munície, ktoré sa nachádzajú pod povrchom zeme.
Vedci obohatili v laboratóriu rastlinky špenátu uhlíkovými nanotrubičkami. Prostredníctvom zálievky ich dostali do štruktúr rastúcich listov, kde sa stali ich priamou súčasťou. Hoci na prvý pohľad nemožno okom nič spozorovať, rastlinky majú nezvyčajné schopnosti.
Ak voda v pôde rozpustí zlúčeniny, ktoré sa používajú pri výrobe výbušných zmesí, rastlina ich prijme rovnakým spôsobom, ako ostatné minerály z pôdy. Listy obohatené o uhlíkové nanotrubičky však začnú vydávať slabučké fluorescentné svetlo.
To je podľa magazínu MIT News možné zachytiť prostredníctvom kamery pracujúcej v infračervenom pásme, aby dáta následne spracoval počítač alebo mobil. Rastlina tak funguje ako prírodný senzor, ktorý prezradí čo sa ukrýva pod povrchom.
Zatiaľ je všetko iba v štádiu vývoja. Novátorská firma Plantea však chce objav zdokonaliť a nájsť preň komerčné využitie. Na svete je stále veľa zón, ktoré sú od vojnových konfliktov nebezpečné práve pre množstvo zemných mín, ktoré zostali aktívne pod povrchom.
Možno raz v budúcnosti špeciálna lúčna zmes vyznačí miesta, ktoré sú bezpečné a na ktorých treba míny zneškodniť.