Samičky niektorých druhov živočíchov opúšťajú svoje mláďatá a všetku rodičovskú opateru prenechávajú svojim partnerom – otcom ich spoločného potomstva.
Od samčekov, ktoré nie sú od prírody obdarené materinským citom, si táto výlučne ženská rola vyžaduje z ich strany nezriedka invenčné riešenia.
Preberajú ju však dobrovoľne – a zväčša úspešne.
Gravidný morský koník
Len málo otcov zachádza pri starostlivosti o potomstvo až tak ďaleko, ako je to známe o samčekovi morského koníka (Hippocampus guttulatus).
Ten sa dobrovoľne ujíma roly gravidného samčeka. Samička morského koníka nakladie do vaku svojho partnera niekoľko stoviek vajíčok. Ten ich oplodní a následne sa sám o ne až do vyliahnutia vzorne stará.
Výstelka brušného vaku samčeka produkuje výživnú tekutinu, ktorou sa rastúce mláďatá živia. Po dvoch týždňoch takejto otcovskej starostlivosti séria kontrakcií vypudí maličké morské koníky z vaku samčeka, čo nápadne pripomína skutočný pôrodný proces so všetkým, čo k nemu patrí. Morský koník je najznámejší príklad gravidity samčekov.
Podobný životný štýl, pokiaľ ide o starostlivosť o potomstvo, sa vyvinul aj morským ihlám (Doryrhamphus bicarinatus), obývajúcim oblasti pri západnom pobreží Švédska.
Pri týchto živočíchoch nastala takmer úplná zámena snúbeneckých i rodičovských úloh. Prirodzene, ak rodičovské povinnosti preberá na seba samček, v takom prípade pri dvorení je on tým žiadanejším, a teda na pytačky prichádza samička a uchádza sa o priazeň samčeka.
Starostlivý hlaváč
Ryby sa o svoje potomstvo väčšinou nestarajú a nechávajú oplodnené vajíčka napospas svojmu osudu.
Aj pri týchto vodných živočíchoch sa však nájdu výnimky. Vo väčšine takýchto prípadov zodpovednosť súvisiaca so starostlivosťou o potomstvo spočíva na samčekoch.