BRATISLAVA. Diabla tasmánskeho zatiaľ najviac preslávil nekonečný apetít postavičky Taz zo série animákov Looney Tunes a Merrie Melodies.
Vedci ale dúfajú, že mlieko tasmánskeho vačkovca môže v budúcnosti pomáhať v boji proti rakovine či baktériám odolným voči antibiotikám. Výsledky trojročnej štúdie zverejnili v žurnále Scientific Reports.
Matkine mlieko
Keď sa narodí mláďa diabla tasmánskeho, nie je ešte úplne vyvinuté a dospieva v matkinom vačku, podobne ako malé klokanča. Nevyvinutý imunitný systém by mal spôsobovať náchylnosť na rôzne ochorenia, no mláďatá sú vo vačku v bezpečí.
Dokonca sa na ne z matky neprenášajú ani smrteľné nádory tváre, ktoré od roku 1996 vyhladili až 80 percent populácie týchto vačkovcov, ktorí žijú iba v Tasmánií.
Vedci z Univerzity v Sydney si myslia, že ich chránia katelicidíny v matkinom mlieku - skupina antimikrobiálnych peptidov, ktoré majú všetky zvieratá. Človek má podľa denníka Sydney Morning Herald v krvi iba jednu variantu, diably ich majú až šesť.
Boj proti superbaktériám
Peptidy, ktoré syntetizovali z genómu diablov, boli tri- až šesťkrát účinnejšie proti plesňovým infekciám ako bežná liečba.
Učinne tiež zabíjali rôzne patogény vrátane baktérie Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) odolnej voči meticilínu. Práve takéto baktérie, na ktoré nezaberajú antibiotiká, môžu mať podľa nedávnej analýzy na svedomí až desať miliónov úmrtí ročne.
"Tieto peptidy zabíjajú superbaktérie a je v nich potenciál pre budúci vývoj antibiotík. Ďalší krok nášho výskumu je zistiť, či dokážu bojovať aj proti rakovine - ak zabíjajú superbaktérie, môžu zničiť aj nádory na tvárach," povedala austrálskeho spravodasjkému webu ABC News spoluautorka štúdie Emma Peelová.
Dojenie diabla
Aj keď môžu pôsobiť ako krvilačné šelmy, mlieko diabla tasmánskeho nie je až také náročné získať. Ochranári zo záchranného programu Devil Ark proces používajú, ak má samička zápal prsnej žľazy.
Dajú ju do špeciálneho vaku, z ktorého vytŕčajú bradavky. Masírovaím potom uvoľňujú mlieko z opuchnutých žliaz.
"Ak sú zvyknuté na kontakt s ľuďmi, nesnažia sa vám odtrhnúť nohu. Po tme v uzavretom priestore sa dokážu uvoľniť, takže ide o nenásilný proces," vysvetľuje časopisu Popular Science riaditeľ Devil Ark Tim Faulkner.