BRATISLAVA. Koncom marca roku 2013 zatkli pri egyptskom pobreží troch mužov v potápačskom výstroji. Podarilo sa im spôsobiť rozsiahle výpadky internetu od Kene až po Pakistan, v Egypte napríklad klesla rýchlosť prenosu dát o 60 percent.
Práve pod vodou číha najväčšia hrozba svetového internetu. Potápači jednoducho prerezali optický kábel SEA-ME-WE 4 , ktorý sa morskom dne tiahne viac ako 20-tisíc kilometrov od Francúzska po Singapur a zabezpečuje online komunikáciu pre tri kontinenty.
Podmorské káble sa takto tiahnu naprieč celou planétou, čím umožňujú globálny prenos informácií. V oceánskych hlbinách sa sabotérom prerezávajú ťažšie, ako pri pobreží Stredozemného mora. Môžu ich tu však poškodiť žraloky, zemetrasenia či kotvy lodí a spôsobiť tak väčšie problémy ako bežný útok hackerov.
Týka sa to aj Slovenska, ktoré má ešte jeden citlivý bod. Centrálny uzol slovenského internetu SIX spája viac ako päťdesiat poskytovateľov pripojenia, prevádzkuje Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave.
"Ide o spoločnú infraštruktúru na výmenu dát, ktorá výrazne zrýchľuje pripojenie pre koncových užívateľov," vysvetľuje jeho technický manažér Marian Ďurkovič z STU.

Ako funguje internet?
Základom internetu je celosvetová sieť prepojených počítačov, ktoré si vymieňajú informácie. Môžeme ju prirovnať k cestám alebo poštovému systému. Samotné webstránky a aplikácie zasa môžeme vnímať ako premávku či korešpondenciu, ktoré túto infraštruktúru využívajú.