NOVÝ JUŽNÝ WALES, BRATISLAVA. Chcú mať rovnaké práva ako muži. Chcú voliť, zastávať verejné funkcie, mať rovnocenné platy či právo na vzdelanie. V mnohých krajinách ženy stále bojujú proti nerovnosti voči mužom v rôznych oblastiach života.
V rozvinutých krajinách to však majú jednoduchšie. Ženy sa tu mužom začali vyrovnávať aj po negatívnejších stránkach - najnovšie čísla ukazujú, že napríklad aj v pití alkoholu. Kedysi muži pili viac, no ženy ich na konci 20. storočia takmer dobehli.
Ukázali to dáta z celého sveta s väčším zameraním na Severnú Ameriku a Európu. Analyzoval ich tím z austrálskej univerzity v Novom Južnom Walese. Výsledky uverejnili v žurnále BMJ Open.
Úloha žien sa menila
Údaje o štyroch miliónoch ľudí zozbierali zo 68 štúdií v rozmedzí rokov 1891 a 2001. Na začiatku 20. storočia viedli v konzumácii alkoholu práve muži.
Mali až trikrát väčšiu šancu, že budú piť alkohol v problematických množstvách – ide o takzvané nárazové pitie veľkého množstva alkoholu. Rovnako ich viac ohrozovali aj zdravotné problémy spojené s konzumáciou alkoholu.
V nasledujúcich desaťročiach sa však úloha žien a mužov v spoločnosti menila. Rovnako sa menil aj vzťah k alkoholu. Muži síce stále v pití viedli, no ženy ich pomaly dobiehali. Šanca mužov, že budú mať s pitím problémy, bola už len 1,3-krát väčšia.
„Rola muža a ženy sa v priebehu desaťročí menila, čo môže byť príčinou tohto trendu,“ hovorí pre web BBC odborník na verejné zdravie Mark Petticrew. „Vzrastajúca dostupnosť alkoholu hrá tiež dôležitú rolu, taktiež spôsob, akým sa robí marketing na alkohol – často je zameraný priamo na ženy a najmä mladé ženy.“
Ako je to na Slovensku
Najviac sa tento globálny problém ukazuje práve medzi mladšími ľuďmi, ktorí sa narodili medzi rokmi 1990 až 2000. Štúdia nehovorí priamo to, či ženy skutočne pijú viac ako kedysi, alebo len muži pijú menej. Väčšina štúdií, z ktorých pochádzali dáta, však ukazuje práve na prvú možnosť.
Štúdia neukázala, ako sa tento trend prejavuje konkrétne na Slovensku. Posledné dáta zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2010 ukazujú, že Slovenky narodené medzi rokmi 1961 až 2010 pijú stále menej ako Slováci.
Na mužov nad 15 rokov pripadá ročne 28,8 litra čistého alkoholu. Na ženy to je len desať litrov čistého alkoholu. Údaje sú však vypočítané z celkovej konzumácie populácie na jednu osobu. Nedá sa z nich teda presne vyčítať, či trend zvýšenej konzumácie alkoholu platí aj u nás.
Podľa autorov štúdie by sa mali snahy o prevenciu pred alkoholizmom zameriavať aj na mladšie ročníky. Mnohí mladí ľudia si totiž neuvedomujú negatívne účinky alkoholu.
Štúdia, ktorú uverejnili v lete tohto roku v žurnále Addiction, ukázala, že aj mierne popíjanie je priamo spojené až so siedmimi druhmi rakoviny - hrdla, hrtanu, pažeráka, pečene, hrubého čreva, konečníka a prsníkov.

Medzi ľuďmi narodenými na začiatku 20. storočia mali muži:
Väčšiu šancu, že budú piť alkohol (2,2-krát).
Trikrát väčšiu šancu, že budú piť problematické množstvá alkoholu.
A 3,6-krát väčšiu šancu, že sa u nich vyskytnú problémy spojené s konzumáciou alkoholu, napríklad cirhóza pečene.
U ľudí narodených na konci storočia mali muži:
Len 1,1-krát väčšiu šancu oproti ženám, že budú piť alkohol.
Problematické množstvá alkoholu konzumovali muži len s 1,2-krát väčšou šancou ako ženy.
Zdravotné problémy sa u nich vyvinuli len s 1,3-krát väčšou šancou ako u žien.
DOI: 10.1136/bmjopen-2016-011827
DOI: 10.1111/add.13477