SME

Nový zámok ochráni bicykel zápachom, zlodej sa povracia

Kto prereže rám zámku, neudrží v sebe svoje raňajky.

Načítavam video...

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Bezpečnostné lanká, extrémne pevné zámky, ale aj elektronické čipy a senzory. Cyklisti používajú všeličo na ochranu svojich bicyklov pred zlodejmi.

Čas potrebný na krádež sa počíta v sekundách. Namiesto zdĺhavého vyhmatania zámkového mechanizmu používajú zlodeji často hrubú silu. Precvaknúť aj ten najodolnejší zámok netrvá viac ako minútu. Zvyčajne je to však práca na pätnásť až dvadasť sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S riešením prichádza podľa magazínu The Guardian firma SkunkLock. Ako už samotný názov napovedá, jej zbraňou nie je nový, odolný materiál ale zápach, ktorý sa vyvalí pri jeho mechanickom poškodení.

SkryťVypnúť reklamu

Pevná rúrka rámu je naplnená chemickou látkou, ktorá intenzívne zapácha. V množstve, ktoré sa vyvalí zo zámku von, spôsobuje zvracanie či ťažkosti pri dýchaní. Účinky sú podobné ako pri obranných sprejoch - tentokrát je to vak s pachovou stopou.

Dobrovoľníci testovali účinnosť chemického repelentu na vzdialenosti niekoľkých metrov a u každého praktikanta vyvolal zvracanie. Vývojári sú preto presvedčení o tom, že by nová stratégia mohla fungovať.

Skúsený zlodej zámok obíde, neskúsený sa na mieste povracia a nenájde dosť síl na to, aby s bicyklom unikal preč. Za zámok pýtajú vývojári približne sto dolárov, drobní investori zozbierali dostatok peňazí na to, aby sa sériová výroba spustila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu