NEW YORK, PRAHA. Rozsiahly kybernetický útok, ktorý v piatok mnohým užívateľom v USA aj v západnej Európe dočasne zablokoval prístup k obľúbeným webom, podľa agentúry AP ukázal novú hrozbu pre celosvetovú počítačovú sieť.
Tou je pripojenie miliónov kamier, vykurovacích telies, hračiek, televízorov, kávovarov a ďalších zariadení v domácnostiach k internetu - práve to v piatok hackeri využili.
K útoku sa hlási skupina New World Hackers, ale americké médiá špekulujú, že za akciou stojí Rusko alebo Čína.

Masívne výpadky
Hlavným terčom bola firma Dyn, ktorá je popredným poskytovateľom služieb pre správu doménových mien serverov (DNS).
Útok na veľkého poskytovateľa DNS môže spôsobiť masívne výpadky, pretože podobné firmy zaisťujú veľký objem internetovej prevádzky.
Medzi zákazníkov Dyn patria najväčšie svetové korporácie a internetové firmy ako Pfizer, Visa, Netflix, Twitter, SoundCloud a BT.
Na twitteri sa k útoku hneď v piatok prihlásila skupina New World Hackers. O vierohodnosti jej tvrdenia ale panujú pochybnosti a americké médiá špekulujú, že strojcom rozsiahleho výpadku bola niektorá krajina, možno Rusko alebo Čína.

Nejde im o peniaze
Hacker, ktorý sa označil za člena New World Hackers s prezývkou Prophet, agentúre AP prostredníctvom twitteru oznámil, že tejto skupine nejde o peniaze a nemá nič proti firme Dyn.
Útok bol podľa neho najmä testom pred inými akciami, ktorých terčom bude ruská vláda. Má ísť o odplatu za údajné ruské kybernetické útoky proti USA zo začiatku roka.
Americké úrady však podľa neoficiálnych zdrojov trvajú na tom, že organizátori piatkovej akcie sú stále neznámi.
"Keď vidím taký rozsiahly útok, hovorím si, že za tým stojí nejaký štát," tvrdí Eric O'Neill zo spoločnosti pre počítačovú bezpečnosť Carbon Black, ktorý v minulosti pracoval v americkom Federálnom úrade pre vyšetrovanie (FBI).
Špekulácie o ruskom alebo čínskom podiele spájajú americké médiá s úvahami, že práve Moskva a Peking môžu mať záujem destabilizovať situáciu v USA pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Je za tým Assange?
Podľa francúzskej stanice RTL existujú však aj ďalšie hypotézy, napríklad, že piatkový útok má na svedomí server WikiLeaks, ktorého zakladateľa Juliana Assangea americké úrady obviňujú z odcudzenia utajovaných informácií.
Podľa technického riaditeľa českej pobočky antivírusovej firmy ESET Miroslava Dvořáka piatkový útok a podobné incidenty z posledných týždňov predstavujú nebezpečný precedens.
"A to dokonca hneď v niekoľkých rovinách. V prvom rade, ak sa potvrdí predpoklad, že útok na DNS servery bol opäť vedený prostredníctvom IOT zariadenia (vstavaných zariadení prepojených s internetom), bude jasné, že elektronika pripojená k internetu je oveľa väčším nebezpečenstvom než sme si doteraz chceli pripustiť. A po druhé, že žiadna služba alebo infraštruktúra nie je natoľko odolná, aby ju armáda 'zotročených' zariadení nemohla ohroziť," povedal ČTK Dvořák.

Moderné útoky
Vplyv podobných počítačových útokov je obmedzený počtom zariadení, ku ktorým sa hacker môže pripojiť.
Ešte pred niekoľkými rokmi sa väčšina hackerov musela uspokojiť s napádaním domácich počítačov.
Avšak obľuba takzvaného internetu vecí, čo je termín pre moderné prístroje ovládané diaľkovo práve prostredníctvom internetu, výrazne rozšírila ciele, ktoré možno napadnúť.
Domácnosti v Severnej Amerike majú teraz podľa americkej agentúry pre prieskum trhu IHS Markit každá priemerne 13 zariadení napojených na internet.
"Tieto útoky, zvlášť s nárastom počtu napojených a nezabezpečených predmetov, nás budú ďalej otravovať. Bohužiaľ, to čo vidíme, je len začiatok a možno očakávať ohromné škody," varuje počítačový expert Ben Johnson, ktorý pracoval pre americkú Národná agentúru pre bezpečnosť (NSA).
Podľa experta ústavu pre bezpečnosť technológií ICIT Jamesa Scotta podobné útoky zaznamenali napríklad v decembri 2015, keď ich islamskí hackeri uskutočnili s pomocou 18-tisíc mobilov.