Dávate deťom do ruky tablet s hrami, aby ste ich na pár hodín zabavili alebo im rovno pustíte rozprávku na Netflixe? Pozor by ste si nemali dávať len na to, koľko času vaše dieťa s tabletom či smartfónom strávi, ale aj na to, aký typ médií sleduje.
Americká Akadémia pediatrov vydala odporúčania, v ktorých presne určuje, kedy, aké typy aktivít a aký čas sledovania digitálnych médií je pre deti ešte zdraviu neškodný.
Pod dva roky bez obrazoviek
„Rodiny by mali proaktívne myslieť na používanie médií ich deťmi a hovoriť o tom, pretože to môže znamenať, že deti nemajú dosť času počas dňa na hranie sa, učenie sa, rozprávanie či spánok,“ hovorí pre web Live Science pediatrička Jenny Radesky z Univerzity v Michigane, ktorá je spoluautorkou štúdie.
Rodičia by podľa nej mali vysvetliť, ako digitálne médiá ako tablety využívať a učiť sa pomocou nich.
Ak má vaše dieťa menej ako dva roky, digitálnym médiám (teda napríklad aj sledovaniu televízie) by sa malo úplne vyhýbať. Výnimku podľa pediatrov tvorí video chat.
Pri staršom dieťati by ste zase mali čas pri tablete či počítači tráviť spolu a pomôcť mu porozumieť, čo vidí a robí.
Zlý spánok aj zdravie
„Nezrelé mozgy batoliat majú ťažkosť transformovať to, čo vidia na obrazovke, do reálneho života,“ hovorí Radesky. Staršie deti pritom seriály či interaktívne hry už môžu niečo naučiť.
Odporúčania takisto zahŕňajú zákaz digitálnych médií hodinu pred spánkom, ich vypnutie počas toho, ak ich nepoužívate a aj ich nepoužívanie v spálni, počas jedenia či spoločných hier. Pričasté používanie digitálnych médií má totiž vplyv na kvalitu spánku, vývoj dieťaťa aj na fyzické zdravie.
Podľa pediatrov by mali čas pred obrazovkami obmedziť aj samotní rodičia – viac času so smartfónmi podľa nich spôsobuje menej verbálnej aj neverbálnej interaktivity s deťmi a neskôr to môže byť spojené s konfliktami medzi rodičmi a deťmi.
Čo odporúčajú americkí pediatri?
- Vyhýbajte sa používaniu digitálnych médií (s výnimkou video chatovania) u detí mladších ako 24 mesiacov.
- Ak ste dieťaťu medzi 18 až 24 mesiacov ukázali nejaké digitálne médium, vyberte vysoko-kvalitné programy a používajte techniku spoločne s dieťaťom. Vyhnite sa tomu, aby prístroj využívalo samo.
- Necíťte sa pod tlakom, aby ste techniku deťom ukázali čo najskôr. Technologické rozhranie je intuitívne, takže keď sa k nim deti dostanú neskôr, pochopia veľmi rýchlo, ako digitálne produkty používať.
- Pre deti vo veku 2 až 5 rokov obmedzte pozeranie na obrazovku na jednu hodinu vysoko-kvalitného programu. Sledujte ho so svojim dieťaťom a snažte sa mu pomôcť, aby ho pochopilo.
- Vyhýbajte sa priveľmi dynamickým programom a aplikáciám s množstvom rušivého či násilného obsahu.
- Vypnite televíziu a inú techniku, ak sa nepoužíva.
- Vyhnite sa tomu, aby bola technika jediným spôsobom, ako upokojiť vaše dieťa. Môže to viesť k problémom s obmedzeným nastavením, samostatnosťou a kontrolovaním emócií.
- Otestujte aplikácie pred tým, ako ich vyskúša vaše dieťa a hrajte sa spolu.
- Snažte sa obmedziť využívanie techniky v spálni, počas jedenia či spoločných hier. Rodičia si môžu nastaviť mód "nerušiť" počas týchto aktivít.
- Zaveďte pravidlo: žiadne pozeranie na obrazovku hodinu pred spánkom.
- Využívajte zdroje ako Common Sense Media, PBS Kids a Sesame Workshop na nájdenie kvalitných aplikácií pre deti.