SME

Pastier objavil nového titanosaura, ktorý cestoval cez Antarktídu

Predkom titanosaura prezývaného Wade umožnili klimatické zmeny presúvať sa medzi kontinentami.

Umelecké zobrazenie Savannosaura elliottorumUmelecké zobrazenie Savannosaura elliottorum (Zdroj: Travis Tischler/Australian Age of Dinosaurs Museum of Natural History)

WINTON, BRATISLAVA. Keď Austrálčan David Elliot v roku 2006 zaháňal svoje ovce, našiel na zemi malú kosť. Iní ľudia by ju možno rovno zahodili, prípadne vôbec nezdvihli, no Elliott nie je obyčajný pastier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho, že ovce pasie na motorke tiež založil aj múzeum venované dinosaurom. Nájdenú kosť preto vedel hneď rozpoznať - išlo o fosíliu z pravekého jaštera. Spolu so ženou a deťmi postupne našli ďalšie úlomky a podarilo sa im poskladať približne pätinu celej kostry.

Dinosaura, ktorý sa na svet pozeral z trojmetrovej výšky nazvali Wade. Vedci desať rokov po náleze zistili, že ide o nový druh titanosaura, ktorý na počesť Elliottovcov pomenovali Savannasaurus elliottorum. V štúdii zo žurnálu Scientific Reports tiež opisujú, že im tento objav pomohol zistiť, ako sa obrovské dinosaury rozšírili naprieč kontinentami.

SkryťVypnúť reklamu

Wade a Matilda

Wade patrí do skupiny sauropodov - veľkých bylinožravých dinosaurov s dlhými krkmi a malými hlavami. Patria do nich aj titanosaury, jedny z najväčších zvierat, ktoré kedy kráčali po Zemi.

Savannasaurus žil pred približne 95 miliónmi rokov a vážil približne 20 ton. Od hlavy po chvost meral 12 až 15 metrov a okrúhlym a hrubým telom pripomínal podľa časopisu National Geographic hrocha.

Práve nezvyčajná stavba tela robí z Wadea samostatný druh, preto je kľúčovým nálezom fosília jeho panvy. "Bola to jedna z najväčších nápovied, ktorá nám hovorila, že išlo o dva rozličné druhy titanosaura," vysvetľuje pre denník New York Times hlavný autor štúdie Stephen Poropat.

Paleontológ odkazuje na ďalší nový druh dinosaura, ktorého pozostatky tiež objavil Elliott. Aj vďaka jedinej lebke druhu Diamantinasaurus matildae vedci zistili, že sauropody sa museli dostať do Austrálie cez Antarktídu.

SkryťVypnúť reklamu

Ľadové mosty

Predkovia oboch Elliottových nálezov totiž pochádzajú z Južnej Ameriky. Pre sto miliónmi rokov už ale podľa BBC žili na celom svete. Rozšírenie obrovských jašterov umožnilo dávne usporiadanie kontinentov a menia sa klíma.

Keď pred asi 105 miliónmi rokov začali teploty na prapevnine Gondwana rásť, dinosaury zrazu mohli cestovať medzi kontinentam cez zamrznuté ľadové mosty v polárnych oblastiach. "Či už to bolo náhodou alebo cielene, niektoré z nich sa ocitli v Austrálii," povedal Poropat denníku The Guardian.

Podľa jeho slov to vedcom umožňuje lepšie spoznať faunu tých čias a presnejšie určiť evolúciu dinosaurov. "Môžeme skúmať ako ich ovplyvňovalo podnebie, poloha kontinentov, aj ako sa postupne vyvíjali," dodáva pre BBC.

SkryťVypnúť reklamu

doi:10.1038/srep34467

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Kovařík.

Súd uzavrel prvú časť procesu s bývalým policajným prezidentom Kovaříkom.


2
Z bratislavského protestu na Námestí slobody, 21. marca 2025.

Zhromaždenia sa konajú v šiestich mestách.


a 6 ďalší
Adam Pavlovčin už čoskoro vystúpi na Eurovízii 2025.

Adam Pavlovčin mieri do Eurovízie.


9
Kantor inkasoval v prvom zápase na ľade Košíc trikrát.

Zápas sledujeme online.


Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu