Modul na Marse poslal dáta, ale môže byť poškodený

Vedci z ESA pokladajú misiu ExoMars 2016 za úspešnú. Osud modulu zatiaľ nepoznáme.

Rádioteleskopy zatiaľ neobdržali signál o úspešnom pristáti modulu Schiaparelli. (Zdroj: ESA/ATG medialab)
Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Ako môže byť misia na Mars úspešná aj napriek stratenej sonde?

10:38 Pristávanie na Marse a osud sondy a modulu sme sledovali naživo. V najbližších dňoch prinesieme ďalšie informácie. Ďakujeme za pozornosť.

10:34 Presné miesto pristátia modulu by sme sa mali dozvedieť v najbližších dňoch.

10:31 Schiaparelli prestalo zasielať dáta asi 50 sekúnd pred plánovaným pristátím.

10:27 Za chybou pri klesaní môže byť fakt, že sa padák odpojil príliš skoro a nedokázal spomaliť modul. Pomocné rakety, ktoré mali modul pribrzdiť horeli len pár sekúnd, kratšie ako sa predpokladalo.

10:23 Zatiaľ nepoznáme ani presné miesto na pláni Meridiani, kde Schiaparelli pristál.

10:18 Batérie v module Schiaparelli budú fungovať ešte pár dní, môžeme teda očakávať ďalšie dáta, ktoré vedcom pomôžu získať celistvý obraz o osude modulu.

10:15 Či sa modul pri pristátí nerozpadol výskumníci z ESA zatiaľ nevedia potvrdiť.

10:14 Misia ExoMars 2020 nie je ohrozená.

10:12 Otázky od novinárov: Aká je pravdepodobnsoť, že Schiaparelli havarovalo? Andrea Accomazzo odpovedá: Dostali sme všetky dáta, ktoré sme potrebovali. Test bol veľmi úspešný.

10:08 Schiaparelli je momentálne aktívne a dokáže zasielať na Zem dáta. Analýza však stále prebieha a na celú sekvenciu pristávania si ešte počkáme.

10:06 Schiaparelli sa dostalo do atmosféry Marsu úspešne. Vedci dokázali zozbierať  dáta z testov. Všetky fázy vstupu a klesania boli úspešné, hovorí operačný manažér ESA Andrea Accomazzo. Dáta však zodpovedali plánu len do fázy, kedy modul odpojil padák.

10:05 TGO už dokázal vykonať na orbite aj prvé úlohy a zozbieral dáta zo Schiaparelli, ktoré malo pristáť na Marse.

10:01 TGO je úspešne na orbite, hovorí riaditeľ ESA Johann-Dietrich Woerner. Vedci už spracovali všetky dáta a sondu majú pod plnou kontrolou.

9:47 Čakáme na konferenciu Európskej vesmírnej agentúry. Po celonočnej diagnostike dát majú prezradiť osud modulu Schiaparelli.

Streda, 19.10. 2016

20:43 Signál modulu stratila sonda Mars Express ešte pred pristátím. Podľa vedúceho oddelenia vesmírnych misií ESA Paula Ferriho to nie je dobré znamenie. V riadiacej centrále však stále veria, že pristátie prebehlo úspešne a problém bol niekde inde. Najbližšie informácie o stave modulu sa dozvieme až o desiatej hodine ráno vo štvrtok. 

20:41 Stav modulu, ktorý mal pristáť na povrchu Marsu je stále neznámy.

  20:33 Je to oficiálne. ESA začala ďalšiu misiu na obežnej dráhe Marsu. 

19:20 Dáta zo sondy Mars Express sú nepresvedčivé. Na potvrdenie statusu si počkáme jednu až dve hodiny. Dáta by mali prísť od sondy Mars Reconnaissance Orbiter.

18:59  ESA ukončila živý vstup. Opäť ho zapnú o 20:25, kedy by mali oficiálne potvrdiť, že sonda je na obežnej dráhe Marsu.

Osud modulu Schiaparelli stále nepoznáme. Doterajšie signály ukazujú, že sa určite vydarilo vypustenie padáku. Nevieme však, či modul prežil samotné pristátie vo voľnom páde.

18:48 Sonda TGO úspešne komunikuje aj s Deep Space Network, sieťou antén agentúry NASA. Signál je jasný a silný.

18:41 Oficiálne potvrdenie toho, kedy sa TGO  dostalo na obežnú dráhu príde až o dve hodiny. Zatiaľ to však vyzerá, že všetko prebehlo podľa plánu a vesmírna agentúra má na obežnej dráhe už druhú sondu.

18:35 Signál ukázal, že sonda TGO sa vynorila spoza Marsu. V riadiacej centrále nastal veľký potlesk.

18:28 V riadiacej centrále momentálne čakajú, kým sa TGO vynorí spoza Marsu. Budú tak vedieť potvrdiť presný čas, kedy sa sonda dostala na obežnú dráhu.

18:24 Ak sa pristátie vydarilo a modul bude schopný komunikovať so Zemou a vykonávať vedecké experimenty, dozvieme sa viac o elektrifikácii v atmosfére Marsu. Vedci tak lepšie pochopia, ako na planéte vznikajú typické prašné búrky.

18:20 Tím misie Mars Express začal spracovávať dáta. 

18:15 Čo zatiaľ vieme o priebehu misie ExoMars 2016:

• Modul je zatiaľ v stave hibernácie. Prebudiť by sa mal približne o 19. hodine.

• Rádioteleskop GMRT zaznamenal pár "skokov" v signáli. Tie zrejme zodpovedajú niektorým manévrom modulu, ako odpojenie padáku či tepelného štítu.

• Na Zem už prúdia dáta zo sondy Mars Express. Neskôr by mali získať dáta aj zo sônd  TGO a Mars Reconnaissance Orbiter. Ich analýza však môže trvať aj niekoľko hodín.

• TGO je už zrejme na obežnej dráhe Marsu. Potvrdenie by sme mali dostať o 18:30.

18:09 Modul Schiaparelli by sa mal prebudiť z naplánovaného dlhodobého spánku približne o hodinu. Ak bolo pristátie úspešné mal by sa okamžite spojiť so sondou NASA Mars Reconnaissance Orbiter.

18:02 Prvé dáta z nahrávania pristátia sondou Mars Express prichádzajú na Zem. Veľkosť dát zodpovedá úspešnému pristátiu. Na potvrdenie si počkáme ešte polhodinu.

17:58 Veliteľ vesmírnych letov Michel Denis potvrdil, že sonda TGO je v poriadku. O polhodinu sa dozvieme, či sa agentúre ESA podarilo dostať na obežnú dráhu Marsu už druhýkrát. 

17:50 Sonda bývalej misie agentúry ESA MarsExpress nadviazala opäť spojenie so Zemou. Taktiež zaznamenávala vstup, klesanie a pristávanie modulu. Dáta by sme mali obdržať do polhodiny. 

17:47 Vedúci kozmických operácii ESA Andrea Accomazzo práve potvrdil, že signál o pristáti ešte neprišiel, čo je úplne normálne pre momentálnu fázu misie ExoMars 2016. 

17:44 Začalo sa ďalšie živé vysielanie o výsledkoch pristátia.

17:29 Práve sa skončil 139 minútový manéver sondy TGO. Sonda vypla motory a čoskoro by mala začať vysielať signál z modulu Schiaparelli.

17:22 Sonda TGO podľa plánu stratila signál so Zemou.

17:15 Úspešných pristátí na Marse bolo zatiaľ len sedem - všetky pod záštitou agentúry NASA. Európe sa pri pristávaní nedarilo. Buď nenadviazali komunikáciu, alebo trvala príliš krátko. Pozrite si najväčšie neúspechy vesmírneho programu na Marse.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kliatba aj školácka chyba. Päť misií na Mars, ktoré zlyhali

17:11 Signál, ktorý obdržal teleskop GMRT nedokazuje, či sa modulu podarilo úspešne pristáť. Ide len o potvrdenia jednotlivých fáz vstupu a klesania modulu. Oficiálne potvrdenie môžeme očakávať asi o 18:30. 

17:05 Kvôli oneskorenému signálu si na potvrdenie o úspešnom pristáti budeme musieť počkať. Oficiálne potvrdenie môže prísť až o niekoľko hodín. Zachytený signál naznačuje, že modul je v poriadku. Podľa plánu by však teraz mala byť v hibernačnom stave. 

17:01 Údaje o klesaní a pristáti obdržíme neskôr, ako bolo plánované. Sonda TGO ešte stále vstupuje dna obežnú dráhu. Podľa plánu sa tam má dostať o 17:31 stredoeurópskeho času.

16:55 Rádioteleskop GMRT obdržal na krátku chvíľu signál zo Schiaparelli. 

16:52 Ak nastane komunikácia medzi modulom a Zemou, bude to prvý raz, čo Európa vykonala úspešný kontrolovaný vstup do atmosféry, klesanie a pristátie na červenej planéte.

16:48 Podľa plánovanej časovej osi Schiaparelli pristál na Marse. Čakáme na potvrdenie z rádio teleskopov a riadiacej centrály ESA. 

16:47 Schiaparelli spúšťa pomocné rakety, ktoré ho majú spomaliť z 250 kilometrov za hodinu na 4 kilometre za hodinu. V dvoch metroch nad povrchom ich vypne a začne voľný pád.

16:45 Podľa plánu je teraz modul vo výške 11 kilometrov nad povrchom Marsu a práve vypustil padák. Ten ho má spomaliť z 1650 kilometrov za hodinu na 240 kilometrov za hodinu.

16:43 Počas vstupu do atmosféry sa ochranný štít modulu zahreje až na 1500 stupňov Celzia.

16:42 V tomto momente zrejme modul vstúpil do atmosféry Marsu. „Čaká nás vlastných šesť minút hrôzy,“ povedala pre magazín Scientific American planetárna vedkyňa Francesca Ferriová. Odkázala tak na vetu, ktorú použila NASA pri pristávaní vozidla Curiosity na Marse v roku 2012.

16:36 Modul pristane v oblasti na pláni Meridiani. Ak nebude v tejto lokalite prašná búrka, mal by počas klesania zriadiť zábery podobné tejto simulácii.

16:25 Názov misie ExoMars je odvodený od termínu exobiológia. Označujeme ním štúdium a hľadanie života mimo Zeme. Orbiter TGO bude na obežnej dráhe skúmať pôvod malých množstiev metánu v atmosfére, ktoré môžu byť geologického ale aj biologického pôvodu.

Metán by sa mohol dostávať do ovzdušia ako výsledok procesov primitívnych mikróbov. Je však možné, že pochádza aj z procesov spojených s horúcou kvapalnou vodou, ktorá by mohla byť pod povrchom Marsu. 

Modul Schiaparelli zas prinesie poznatky pre vozidlo, ktoré na planétu vyštartuje v rámci misie ExoMars 2020. Bude zisťovať, či na planéte niekedy mohol byť život. 

16:19 Modul je zatiaľ v poriadku. Jeho signál je silný a jasný. 

16:11 Od vstupu modulu do atmosféry po jeho pristátie prejde menej ako šesť minút. Počas nich modul spomalí zo začiatočných 21 000 kilometrov za hodinu pri vstupe do atmosféry na zhruba 11 kilometrov za hodinu pri kontrolovanom pristáti. Celý proces si môžete pozrieť na vizualizácii od ESA. 

16:05 Ďalší živý prenos z Dormstadtu začne o 16:45 stredoeurópskeho času. V tomto čase by podľa plánovanej časovej osi mal modul Schiaparelli vypúšťať svoj padák v atmosfére Marsu. V riadiacej centrále sa o všetkých manévroch dozvedia s oneskorením. Signál z Marsu totiž na Zem cestuje približne 9 minút a 45 sekúnd. 

15:51 Modul Schiaparelli by mal pristáť na planéte približne o hodinu. Na Marse práve vrcholí sezóna prašných búrok, na ktoré však modul pripravili už počas testov na Zemi. Pristávanie by teda možná búrka nemala ovplyvniť. Prašné ovzdušie môže jedine znížiť kvalitu fotografií, ktoré má modul urobiť počas klesania. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Podarí sa Európe na druhý pokus pristáť na Marse? Privíta ju búrka

15:43 Rádioteleskop GMRT v Indii obdržal slabý signál od Schiaparelli. Znamená to, že modul sa prebral zo svojho dlhodobého spánku. 

15:36 Modul Schiaparelli by sa mal každú chvíľu prebrať zo stavu hibernácie, v ktorom je od nedele, kedy sa oddelil od sondy TGO. Pár hodín pred oddelením urobil orbiter fotografiu červenej planéty pomocou svojej webkamery. 

15:23 Manéver sondy TGO bude trvať zhruba 139 minút. 

15:15 Sonda TGO (Trace Gas Orbiter) začala manéver zaradenia na obežnú dráhu Marsu. Musí spomaliť približne o 5500 kilometrov za hodinu, aby sa mohla uchytiť v gravitačnom poli Marsu.

15:10 Začal sa priamy prenos misie ExoMars 2016. Vedúceho vesmírnych letov ESA Michela Denisa a jeho tím teraz čaká dvanásťhodinová služba, počas ktorej budú sledovať zaradenie sondy TGO na obežnú dráhu Marsu, pristátie modulu Schiaparelli a jeho stav po pristátí. 

DARMSTADT, BRATISLAVA. Po neúspešných pokusoch sa Európa opäť pokúsi pristáť na Marse. Tentoraz v spojenej misii Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a ruskej agentúry Roskozmos. Chcú dokázať, že aj Európa je schopná kontrolovane vstúpiť do atmosféry, zostúpiť a pristáť na na povrchu Marsu.

Doterajšie európske pokusy o pristátie na Marse zlyhávali. Naposledy sa o to ESA pokúsila v roku 2003. Pristávací modul Beagle 2 vtedy pre technické chyby nedokázal vysunúť komunikačnú anténu.

Priamy prenos manévrov misie ExoMars 2016 začal o 15. hodine. Sonda TGo by sa v tomto čase mala dostať na obežnú dráhu Marsu, kde bude slúžiť ako komunikačný prostredník medzi Zemou a modulom Schiaparelli.

Počas svojej prevádzky bude skúmať aj metán v atmosfére Marsu, ktorý by mohol byť výsledkom biologických alebo geologických procesov. 

Približne o 15:37 sa modul Schiaparelii preberie zo súčasného stavu hibernácie. Pristáť by mal o 16:47. Od vstupu do atmosféry po pristátie prebehne približne šesť minút. Potvrdenie o pristáti však dostaneme až neskôr, signál z Marsu sa totiž na Zem dostane až za 9 minút a 45 sekúnd.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Šesť minút hrôzy: Európa sa pokúsi pristáť na Marse

 

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 162
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 126
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 109
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 075
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 062
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 956
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 437
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 167
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 433
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 200

Téma: Misia ExoMars 2016


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.

Neprehliadnite tiež

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.