BRATISLAVA. Za posledné tri roky si ľudia cez internet poslali viac informácií, ako ľudstvo stihlo za celý zvyšok svojej histórie.
Digitálne komunikačné kanály však nie sú vždy bezpečné a šikovným hackerom stačí málo, aby získali prístup k citlivým údajom.
Revolúciu v šifrovaní má priniesť takzvaná kvantová kryptografia. Aj keď kvantové počítače vhodné na každodenné používanie ešte neexistujú, Čína má ako prvá vo vesmíre satelit, ktorý umožní komunikovať cez kvantovo šifrované správy.

Previazané fotóny
Družica prezývaná Mo Ti slúži ako skúška technológií, ktoré by mali jedného dňa nahradiť súčasné šifrovanie založené na matematických algoritmoch.
Na Zem posiela satelit laser, pri ktorom využíva vlastnosti kvantového sveta - takzvané kvantové previazanie. Špeciálny kryštál rozdeľuje laser na dva lúče, z ktorých každý obsahuje jeden pár previazaných fotónov. Jeden smeruje na základňu v Číne, druhý do Rakúska.
Vlastnosti týchto fotónov sú závislé jeden na druhom, čo znamená, že akýkoľvek zásah do jedného fotónu sa premietne aj do druhého. Zároveň tu platí takzvaný efekt pozorovateľa - kvantový stav fotónov sa nedá pozorovať bez toho, aby ho pozorovateľ nezmenil.
Dvaja ľudia s prístupom k previazaným fotónom si môžu teleportovať medzi nimi informácie, ktoré nikto iný nemôže nebadane prečítať.
"Je to veľmi bezpečné. Ak chce niekto komunikáciu odpočúvať, väčšinou musia pracovať v rámci priestoru a času. Tu sa však dáta neprenášajú cez časopriestor, ale plynú v matematickom podpriestore," vysvetľuje pre magazín Quartz matematik Spiros Michalakis.
Zatiaľ chýbajú technológie
Satelitom by sa mohli posielať bezpečné šifrovacie kľúče, vďaka ktorým by sa dáta mohli zasielať cez verejné komunikačné kanály.
Každodennému využitiu takejto komunikačnej metódy však zatiaľ bráni úroveň našich technológií. Úspešný kvantový systém potrebuje viac družíc ako Mo Ti a zároveň masové rozšírenie osobných zariadení, ktoré si dokážu posielať dáta rovnakým spôsobom.

Hlavný zroj: The Conversation