SME

Antickí Gréci boli v Číne dávno pred Marcom Polom

Najnovšie poznatky o terakotovej armáde ukázali, kde Číňania čerpali inšpiráciu pri jej stavbe.

Armádu objavili náhodou v roku 1974.Armádu objavili náhodou v roku 1974. (Zdroj: wikimedia/CC)

SI-AN, BRATISLAVA. Robotníci, ktorých trápilo dlhé obdobie sucha sa v roku 1974 v čínskej provincii Šen-si rozhodli vykopať studňu. Miesto vody však narazili na sochy koní, vojakov, akrobatov a hudobníkov v životnej veľkosti.

Sochy vyrobené z terakoty boli zrejme inšpirované antikou. Naznačuje to, že antickí Gréci mali kontakt s Číňanmi dávno predtým, než o krajine napísal svoje rozsiahle zápisky moreplavec Marco Polo.

Najnovšie poznatky o jednej z najväčších čínskych pamiatok predstavia v novom dokumente Najväčšia hrobka na Zemi: Tajomstvo starej Číny (The Greatest Tomb on Earth: Secrets of Ancient China) britskej televízie BBC budúci pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa archeológov sa Číňania nielenže inšpirovali, antickí Gréci ich dokonca v remesle zrejme aj trénovali.

„Teraz máme dôkaz, že blízky kontakt medzi Čínou a Západom existoval pred formálnym otvorením Hodvábnej cesty. Je to omnoho skôr, ako sme si pôvodne mysleli,“ povedal pre web BBC archeológ Li Siou-čen.

Sochy Terakotovej armády sú takmer všetky v životnej veľkosti. Zvyk stavania takýchto sôch v Číne však pred postavením hrobky neexistoval. Archeológovia preto predpokladali, že inšpirácia musela prísť zvonka ešte počas vlády prvého cisára Š’-chuang-tihov 3. storočí pred naším letopočtom.

Na nálezisku odhalili aj ďalšie tajomstvá. Zaberá väčšiu plochu, ako si dosiaľ mysleli a oproti Údoliu Kráľov v Egypte je až 200-krát väčšie. Objavili tiež pozostatky žien a jedného muža, išlo zrejme o konkubíny a najstaršieho syna prvého cisára.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu