BRATISLAVA. Už nielen Zem, Jupiterova Europa a Ganymede či Saturnov Enceladus. Rozsiahly oceán sa zrejme ukrýva aj pod ďalším Saturnovým mesiacom - pod povrchom Dione.
Naznačuje to podľa magazínu Science nová štúdia v odbornom žurnále Geophysical Research Letters založená na pozorovaniach vesmírnej sondy Cassini.
Autori výskumu sa domnievajú, že tento oceán existuje na Dione už od jeho vzniku, čo - teoreticky - zvyšuje šancu na prípadnú existenciu života.
Hlboko pod povrchom
Vedci z belgického Kráľovského observatória sa pozreli na údaje o gravitácii vesmírneho telesa a všimli si, že v prípade Dione sa dajú vysvetliť jedine tak, že kôra mesiaca pláva na oceáne ukrytom asi sto kilometrov pod povrchom.
Tento oceán môže mať hĺbku niekoľko desiatok kilometrov a obklopuje veľké kamenné jadro mesiaca. Stavbou tak teleso pripomína svojho menšieho brata Enceladus, ktorý dokonca do okolia chrlí chocholy vodnej pary.
„Kontakt medzi oceánom a kamenným jadrom je kľúčový," vysvetľuje podľa tlačovej správy Kráľovského observatória spoluautor štúdie Attilio Rivoldini.
„Interakcie medzi vodou a podložím môžu prinášať kľúčové živiny i poskytovať zdroj energie, pričom obe sú nevyhnutné zložky života."

Klub vody
Ak by sme sa chceli na oceán pod povrchom Dione pozrieť, narazili by sme na vážny problém. Kôra mesiaca je prihrubá a naše súčasné technológie by na ňu zrejme nestačili.
Hypoteticky by však teleso mohlo do svojho okolia chrliť výtrysky materiálu a tie by sme preskúmať zvládli. Stačí, ak by okolo preletela vhodná vesmírna sonda - zatiaľ však nejestvujú ani náznaky, že by mesiac chrlil vodu.
Mesiac Dione sa však zaradil do klubu vodných svetov. Dnes tušíme, že tri telesá s oceánmi krúžia okolo Jupitera, trojica okolo Saturna a vodu môže ukrývať aj Pluto.
Otázkou pritom zostáva, ako sú na tom systémy Neptúnu a Uránu.