SME

Človek je v skutočnosti chodiaca kolónia mikróbov

V ľudskom tele i na jeho povrchu žije obrovské množstvo mikróbov. Je ich desaťkrát viac ako našich buniek.

Ilustračné foto. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

M ikrobióm. Ak by ste raz chceli zistiť, z čoho naozaj je poskladané ľudské tele, mqali by ste si zapamätať toto slovo.  Pretože okrem našich vlastných buniek naše telá obsahujú ohromné množstvá ďalších drobných organizmov – mikroorganizmov je dokonca zrejme viac, ako všetkých našich buniek.  

Mikróby sú dôležité pre ľudské zdravie, pretože zohrávajú významnú úlohu pri podpore imunitného systému a pri trávení potravy. Pôsobia tiež ako prvotná ochranná bariéra proti choroboplodným zárodkom. Narušením mikrobiómu môžu vzniknúť rôzne ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mikrobióm je ovplyvnený našimi dennými aktivitami vrátane umývania tela a rúk, jedenia probiotických produktov, akými sú jogurty, kyslomliečne výrobky, atď. Je citlivý na narušenia spôsobené napríklad používaním antibiotík a počas života sa množstvo a zloženie jednotlivých druhov mikróbov dynamicky mení.

Mikrobióm sa tiež využíva pri vývoji nových vakcín, liekov a výživových doplnkov.

Navzájom výhodné

Po stáročia ľudstvo bojovalo s mikróbmi. Čierny mor, kiahne, žltá horúčka a týfus – to sú príklady infekčných ochorení z histórie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

K súčasným možno zaradiť maláriu, tuberkulózu, choleru, HIV/AIDS a niektoré ďalšie. Snahou rozvíjajúcej sa mikrobiológie bolo zvíťaziť nad choroboplodnými zárodkami (patogénmi) a eliminovať infekčné ochorenia.

Ľudské telo obsahuje asi desaťkrát viac mikrobiálnych ako vlastných buniek.

mikrobióm človeka

V súčasnosti sa formuje nový pohľad na mikróby a moderná mikrobiológia považuje ľudí a mikróby za spoločne sa vyvíjajúci a vzájomne výhodný systém. Ako ľudský organizmus profituje z mikróbov?

Treba povedať, že väčšina mikroorganizmov, s ktorými prichádzame do kontaktu, sú pre nás výhodné: štiepia zložky potravy, ktoré nedokážeme stráviť bez mikrobiálnych enzýmov (napríklad zeleninu), poskytujú energiu pre náš metabolizmus, vyrábajú potrebné vitamíny a pôsobia ako prvotná obranná línia proti patogénom.

Podľa súčasných poznatkov ľudské telo obsahuje asi desaťkrát viac mikrobiálnych (približne 1014) ako vlastných buniek (približne 1013). V tomto systéme človek + mikróby (často označovanom ako ľudský superorganizmus) môže byť miliónkrát viac mikrobiálnych génov než ľudských.

Vedci v súčasnosti predpokladajú, že vyvíjajúce sa embryá v maternici sú sterilné (bez mikróbov) a prvé inokulum (dávku) mikróbov získavajú od matky počas prirodzeného pôrodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Takto získané mikróby kolonizujú novorodenca a iniciujú množstvo procesov vedúcich k rozvoju jeho vlastného mikrobiómu. Dieťa závisí od vaginálnych mikróbov matky, ako aj od mikróbov v materskom mlieku.

Mikróby kolonizujú všetky povrchy vnútri tela dieťaťa a na ňom (orálne a dýchacie cesty, črevá, urogenitálny trakt, pokožku). Je to dynamický proces, pri ktorom sa množstvo mikróbov zvýši z nuly pri pôrode počas prvých niekoľkých týždňov života viac ako miliónkrát.

Zastúpenie a množstvo jednotlivých druhov mikróbov sa mení až do tretieho roku života, keď sa stabilizuje.

Mikróby v črevách novorodenca podporujú vývin jeho imunitného sytému a tie prvotné – získané od matky, sú pravdepodobne nevyhnutné. Prečo? 

Aby jeho imunitný systém vedel rozlíšiť vlastné od nevlastného. 

Keď imunitný systém vyzreje, konzultuje s pamäťovou bankou, či mikróby, s ktorými prišiel do styku, má považovať za vlastné alebo nie a či má začať obranu proti patogénom. Každá časť nášho tela je osídlená jedinečnou komunitou mikróbov a predpokladá sa, že nás osídľujú len nám vlastné mikrobiálne druhy a kmene (mikrobiálne poddruhy).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Určité mikróby osídľujú našu pokožku, iné nosnú sliznicu a väčšina mikróbov žije v hrubom čreve. V našich ústach tiež žije bohatý mix mikróbov, z ktorých niektoré preferujú zuby, iné ďasná. Zdá sa, že ku kolonizácii a rastu mikróbov prispieva to, čo jeme, ale aj naše hormóny, telesné tekutiny, tuky pokožky, genetické predispozície, to, kde žijeme, a mnoho iných faktorov.

Kúpaním a umývaním rúk a zubov sa tieto mikróby do istej miery odstránia, ale po istom čase sa opäť rozmnožia.

Antibiotiká ich môžu zmeniť

Antibiotikami sa liečia ľudské infekčné ochorenia už viac ako 70 rokov a používajú sa aj na subterapeutickej úrovni pri podpore produkcie mäsa pri dobytku.

Podobne ako vakcíny, aj antibiotiká sú výsledkom medicínskeho pokroku v eliminácii infekčných ochorení. Dnes vďaka užívaniu antibiotík a vakcín deti nezomierajú na infekčné ochorenia, ktoré ich zabíjali pred päťdesiatimi rokmi.

Rutinné používanie antibiotík však môže spôsobiť vedľajšie účinky a poškodenie nášho mikrobiómu. Ako?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4Q6F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu